• rozwiń

Stopy w USA bez zmian

Stopy w USA bez zmian
Foto: PAP/EPA Foto: Fed podjął decyzję ws. stóp

Amerykańska Rezerwa Federalna pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Stopa funduszy federalnych będzie nadal mieścić się w przedziale od 0 do 0,25 procent.

Dodatkowo Fed poinformował, iż dokona zakupów skarbowych papierów dłużnych na kwotę 300 mld dol. Na podobny ruch - który ma na celu zwiększenie ilości pieniądza w gospodarce - zdecydowały się wcześniej banki centralne Anglii i Japonii.

Poza tym, jak napisano w komunikacie, "w celu zapewnienia większego wsparcia dla rynku nieruchomości i kredytów, Fed zadecydował o zakupie dodatkowych, wartych do 750 mld USD papierów wartościowych, których zabezpieczeniem są wierzytelności hipoteczne".Decyzja została podjęta jednogłośnie przez wszystkich członków Rady Rezerw Federalnych.

Giełda w górę, dolar w dół

Na komunikat Fed pozytywnie zareagowały giełdy w USA. Wyraźnie zyskują wszystkie indeksy.

Zapowiedź kupna przez rząd obligacji skarbowych, za czym idzie wpompowanie w rynek miliardów dolarów, sprawiła jednak, że na wartości gwałtownie traci amerykańska waluta.

Po raz ostatni Fed obniżył stopy procentowe 16 grudnia 2008 roku. Cięcie wyniosło 75-100 pkt. bazowych i sprawiło, że po raz pierwszy w historii cena pieniądza w USA spadła poniżej 0,5 proc.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane