• rozwiń

Stopy w górę, ceny mieszkań w dół?

Stopy w górę, ceny mieszkań w dół?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Ceny nieruchomości spadną?

Ekonomiści są zgodni co do tego, że RPP w środę po raz kolejny podniesie stopy procentowe. A większy koszt kredytu oznacza, że mniej osób będzie mogło sobie na niego pozwolić. To z kolei może spowodować spadek cen m.in. mieszkań.

Coraz wyższy koszt kredytów uniemożliwia wielu osobom zakup własnego M. A to w oczywisty sposób powinno przełożyć się na zmniejszenie popytu na mieszkania i zmusić deweloperów do obniżenia cen. Te ostatnie mocno już wyhamowały, a na rynku wtórnym - przede wszystkim jeśli chodzi o domy z "wielkiej płyty" - zaczęły spadać.

Spodziewamy się w tym roku pewnego spadku, ale i tak powinno to być więcej niż banki udzieliły w ubiegłym roku

Marcin Wydra, Związek Banków Polskich

Droższy kredyt, mniej chętnych

Średnie oprocentowanie złotówkowego kredytu hipotecznego wzrosło w ciągu roku o 1,6 pkt. proc. - z 5,6 proc. do 7,2. Oznacza to, że miesięczna rata zaciągniętego na 30 lat kredytu na 300 tys. zł wzrosła z 1730 do 2030 zł. Czyli o 300 złotych. Prawdopodobnie dlatego w tym roku Polacy pożyczą tylko o 13 proc. pieniędzy więcej niż rok temu, choć w 2007 roku wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła w porównaniu z poprzednim

rokiem prawie dwukrotnie. Marcin Wydra z ZBP przyznaje, że w 2008 r. nastąpi spowolnienie, jeśli chodzi o kredyty. - Ale i tak powinno to być więcej niż banki udzieliły w ubiegłym roku - zaznaczył. Według Związku Banków Polskich, w tym roku Polacy pożyczą 68 mld złotych wobec 60 mld w roku ubiegłym.

Zaczną tanieć?

Paweł Majtkowski z Expandera jest jednak optymistą. - To, że dzisiaj miesięczne raty rosną,

To, że dzisiaj ich miesięczne raty rosną, to jest sytuacja, która będzie trwała kilka czy kilkanaście miesięcy. Potem te raty powinny zacząć spadać

Paweł Majtkowski, Expander

to jest sytuacja, która będzie trwała kilka czy kilkanaście miesięcy. Potem te raty powinny zacząć spadać - tłumaczył. Trudno więc liczyć na znaczące spadki cen mieszkań nowych, choć można się spodziewać, że w najbliższych miesiącach nie będą one rosły. Drożeć jednak nie przestaną działki budowlane i domy jednorodzinne za miastem. Stanieją natomiast - nawet o 20 proc. - bloki z betonowej płyty, gdzie standard mieszkań nie jest szczególnie wysoki.

prm/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane