• rozwiń
  • WIG20 2331.08 +0.99%
  • WIG30 2676.59 +1.15%
  • WIG 59967.45 +0.90%
  • sWIG80 11621.77 +0.05%
  • mWIG40 4040.30 +1.08%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:10

Dostosuj

Stopy w eurolandzie ani drgną

Stopy w eurolandzie ani drgną
Foto: TVN CNBC, fot. sxc.hu Foto: Stopy w eurolandzie bez zmian

Stopy procentowe w strefie euro bez zmian. Rada Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła podstawową benchmarkową stopę kredytu refinansowego na poziomie 1 proc. Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynków.

EBC dzisiejszą decyzją przerwał serię obniżkę stóp. Podczas listopadowego i grudniowego spotkania w 2011 r. Bank obniżał stopy o 25 pkt bazowych.

Z kolei na kwietniowym oraz lipcowym posiedzeniu stopy były podnoszone o 25 pkt bazowych

Draghi ostrożnym optymistą

Na dzisiejszej konferencji prasowej, szef EBC Mario Draghi podkreślał, że - w jego ocenie - w tym roku europejska gospodarka wyjdzie z dołka. Zaznaczał, że wciąż zagraża jej wiele czynników - m.in. kryzys na rynku długu, spowolnienie na świecie i protekcjonistyczne działania rządów. - Perspektywa gospodarcza w strefie euro pozostaje wysoce niepewna, a czynniki ryzyka dla wzrostu nadal się utrzymują. W takim środowisku wynagrodzenia i presja na ceny w strefie euro powinny pozostawać na umiarkowanym poziomie. Inflacja powinna być stabilna w okresie, który ma znaczenie dla polityki monetarnej - mówił Draghi uzasadniając pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym, niskim poziomie.

Szef EBC przekonywał też, że 3-letnie nadzwyczajne pożyczki, jakich Europejski Bank Centralny udzielił bankom komercyjnym w grudni, pomagają rynkom. Według niego pożyczone pieniądze banki wydają m.in. na zakup obligacji państw strefy euro, co widać po spadku ich rentowności.

Na Wyspach też bez zmian

Także Bank Anglii pozostawił dziś stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Od niemal trzech lat główna stopa wynosi 0,5 proc. Ta decyzja również jest zgodna z oczekiwaniami rynków.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane