• rozwiń

Temat: Gospodarka

Stopy w dół, choć tylko nieznacznie. Ale będzie ulga dla spłacających kredyty

Stopy w dół, choć tylko nieznacznie. Ale będzie ulga dla spłacających kredyty
Foto: sxc.hu Foto: Stopy w dół

Dobra wiadomość dla osób spłacających kredyty w złotych - raty zmaleją. Rada Polityki Pieniężnej ścięła dziś stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. Decyzja o obniżce stóp była oczekiwana przez rynek, choć część ekonomistów prognozowała większe cięcie.

Decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP będzie wynosić 4,25 proc., stopa lombardowa 5,75 proc., depozytowa 2,75 proc., zaś redyskonta weksli 4,50 proc.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami - wszyscy z 23 ankietowanych wcześniej przez PAP ekonomistów uważali, że na grudniowym posiedzeniu RPP obniży stopy procentowe. 21 ekonomistów było zdania, że będzie to obniżka o 25 pb, 2 ekonomistów oczekiwało cięcia stóp o 50 pb. Zdaniem większości ankietowanych ekonomistów, do kolejnej obniżki stóp o 25 pb dojdzie już na kolejnym posiedzeniu RPP w styczniu 2013 roku.

Oczekiwana decyzja

Obniżka stóp była oczekiwana jako reakcja na spowolnienie naszej gospodarki, które jest widoczne w danych o PKB za III kwartał opublikowanych w zeszłym tygodniu przez GUS.

Poprzednio ostatni RPP zmieniła poziom stóp procentowych przed miesiącem. Ścięła je wówczas o 25 pb. Wcześniej zamiana miała miejsce w maju, gdy Rada podwyższyła stopy o 25 pb, po 10 miesiącach stabilizacji.

Belka: Kolejna obniżka stóp procentowych bardzo prawdopodobna

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane