• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Stopy procentowe w strefie euro bez zmian

Stopy procentowe w strefie euro bez zmian
Foto: sxc.hu Foto: Stopy procentowe pozostały bez zmian

Europejski Bank Centralny nie zmienił w czwartek stóp procentowych. Główna stopa procentowa nadal pozostaje na poziomie 0,25 proc. Jak zapowiedział prezes Mario Draghi, EBC będzie chciał utrzymać tę wartość przez najbliższe kilka miesięcy.

To zaskakujący ruch. Podczas gdy inne kraje, jak USA, Wielka Brytania czy Japonia luzują politykę pieniężną, EBC nie robi nic, żeby pomóc wzrostowi gospodarczemu

ekonomista FM Bank PBP Ignacy Morawski

Stopa kredytu w banku centralnym wynosi nadal 0,75 proc. Zmianie nie uległa też stopa oprocentowania depozytów - wynosi ona 0,0 proc.

Deflacja strefie nie grozi

Prezes EBC Mario Draghi zapowiedział w czwartek, że bank oczekuje, iż inflacja pozostanie na dotychczasowym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy. - Dlatego utrzymaliśmy i w przyszłości chcemy utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie - powiedział.

- Jesteśmy jednak w razie potrzeby gotowi na zdecydowane działania - zapewnił i dodał, że nie ma mowy o deflacji w strefie euro.

Odniósł się także do niedawnego osłabienia walut na rynkach wschodzących i spadkach na tamtejszych giełdach. - Jak dotąd gospodarka i rynki strefy euro wykazały odporność na to co działo się na rynkach wschodzących - mówił.

Europejski Bank Centralny ustalił także kurs euro na 1,3495 dolarów i 136,93 jenów.

Zaskakująca decyzja

- To zaskakujący ruch - tak pozostawienie stóp na dotychczasowym poziomie przez EBC ocenił na antenie TVN24 Biznes i Świat Ignacy Morawski, ekonomista FM Bank PBP. - Podczas gdy inne kraje, jak USA, Wielka Brytania czy Japonia luzują politykę pieniężną, EBC nie robi nic, żeby podnieść inflację i pomóc wzrostowi gospodarczemu - mówił w TVN24 Biznes i Świat. - Inflacja podnosi ceny aktywów, a to sprawia że część podmiotów staje się wypłacalna. To po prostu odblokowywanie systemu finansowego - tłumaczy Morawski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane