• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Stopy procentowe bez zmian

Stopy procentowe bez zmian
Foto: TVN24 Foto: Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych

Główna stopa Narodowego Banku Polskiego pozostała na poziomie 4,75 proc. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami większości analityków. Rada Polityki Pieniężnej przewiduje, że na koniec roku inflacja ukształtuje się na poziomie celu, który wynosi 2,5 proc.

Decyzja RPP oznacza, że stopa 7-dniowych interwencji będzie nadal wynosić nie mniej niż 4,75 proc., stopa lombardowa - 6,25 proc., redyskontowa - 5,00 proc., zaś depozytowa - 3,25 proc.

Ostatni raz Rada zmieniła poziom stóp w sierpniu, podnosząc je o 25 punktów bazowych. Była to wówczas trzecia podwyżka kosztu pieniądza w podobnym wymiarze w tym roku. Wcześniej, w obawie przed wzrostem inflacji, Rada zdecydowała się na taki krok na kwietniowym i czerwcowym posiedzeniu. Analitycy szacują, że do końca roku stopy w Polsce wzrosną do 5 proc.

Inflacja nie powinna przekroczyć celu

W ocenie Rady w średnim okresie prawdopodobieństwo przekroczenia celu inflacyjnego obniżyło się. - Jest to skutek dokonanego wcześniej zacieśnienia polityki pieniężnej - podała RPP w dzisiejszym komunikacie. Jednocześnie jej członkowie zaznaczyli, że ryzyko przekroczenia celu nadal jest wyższe niż prawdopodobieństwo, że inflacja będzie od celu niższa.

Według RPP obniżenie inflacji w III kwartale 2007 ma charakter przejściowy, a w IV kwartale 2007 inflacja znajdzie się w pobliżu celu. Zdaniem Rady możliwe jest także dalsze narastanie presji płacowej, a w konsekwencji presji inflacyjnej.

- Pełniejsza ocena skali ryzyka wzrostu inflacji ponad cel będzie możliwa po analizie danych napływających w nadchodzącym okresie - uważa RPP.

Presja inflacyjna może wzrosnąć

Rada ocenia też, że w najbliższych kwartałach tempo wzrostu PKB prawdopodobnie będzie nadal wyższe od potencjału.

RPP przewiduje, że podjęte ostatnio decyzje w zakresie finansów publicznych w średnim okresie mogą skutkować dodatkową presją inflacyjną.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane