• rozwiń

Stopy bez zmian. Na razie

Stopy bez zmian. Na razie
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: RPP raczej nie zmieni poziomu stóp procentowych

Zgodnie z oczekiwaniami rynku, Rada Polityki Pieniężnej podczas zakończonego właśnie posiedzenia nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Analitycy, ankietowani przez agencję Reutera, liczą jednak na jeszcze jedną obniżkę stóp w tym roku. Taki ruch sugeruje też prezes NBP Sławomir Skrzypek.

O tym, że RPP nie zmieni stóp, przekonani byli wszyscy spośród 33 analityków ankietowanych przez agencję Reutera. Znakomita większość z nich, bo aż 30 spodziewa się tego również w sierpniu. Przekonanie to wynika z dobrych dotyczących produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Analitycy spodziewają się jeszcze tylko jednego cięcia stóp w tym roku.

- Jesteśmy nadal w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej - przyznał po posiedzeniu RPP jej przewodniczący i prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek

Podobne rozwiązania sugerowali wcześniej - jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia - na antenie TVN CNBC Biznes członkowie RPP Halina Wasilewska-Trenkner i Marian Noga. Zdaniem Nogi, w tym roku nie będzie już przestrzeni dla obniżek stóp procentowych.

Natomiast Wasilewska-Trenkner zgadza się, że obniżek stóp na pewno nie będzie obecnie - podczas wakacji. - Być może po wakacjach będziemy korygowali obecną stopę procentową, ale nie sądzę, żeby to było w najbliższym tygodniu - dodała.

Cykl obniżek wyhamuje?

W czerwcu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Główna stopa NBP wyniosi teraz nie mniej niż 3,50 proc.

Cykl obniżek stóp procentowych RPP rozpoczęła w listopadzie ubiegłego roku. W trakcie tego cyklu stopy spadły, łącznie z czerwcową obniżką, o 250 pkt bazowych.

W listopadzie ubiegłego roku stopy spadły o 25 pkt bazowych. Na grudniowym oraz styczniowym posiedzeniu dokonała redukcji stóp po 75 pkt bazowych, zaś w lutym i w marcu obniżki wyniosły po 25 pkt bazowych. W kwietniu i maju Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian.

mon/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane