• rozwiń

Stopy bez zmian

Stopy bez zmian
Foto: TVN24 Foto: RPP pozostawiła stopy bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,75 proc. Jednocześnie RPP obniżyła od 30 czerwca rezerwę obowiązkową o 0,5 pkt proc. do 3 proc.

Decyzja RPP oznacza, że stopa 7-dniowych interwencji nadal będzie wynosić nie mniej niż 3,75 proc., stopa lombardowa 5,25 proc., redyskontowa 4,00 proc., zaś depozytowa 2,25 proc.

Przewidzieli to analitycy

Pozostawienie stóp procentowych bez zmian prognozowali wcześniej analitycy. Ich zdaniem, wznowienie redukcji nastąpi w czerwcu, gdy będą znane oficjalne dane o PKB za I kwartał 2009 roku i nowy raport inflacyjny NBP.

Analitycy spodziewają się, że raport o inflacji NBP będzie przewidywał recesję w polskiej gospodarce w 2009 r. i rosnące ryzyko deflacji w latach 2010-11.

Jest do drugi miesiąc z rzędu, w którym stopy procentowe zostały pozostawione na niezmienionym poziomie. W listopadzie ubiegłego roku RPP rozpoczęła cykl obniżek, podczas którego stopy procentowe spadły łącznie o 225 pkt bazowych.

Rada rozpoczęła cykl od obniżki stóp o 25 pkt bazowych. Na grudniowym oraz styczniowym posiedzeniu dokonała redukcji stóp procentowych po 75 pkt bazowych, a w lutym i w marcu obniżki wyniosły po 25 pkt bazowych.

RPP poda uzasadnienie do najnowszej decyzji jeszcze w środę na konferencji prasowej o godz. 16.00.

mon/mlas

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane