• rozwiń

Stolica światowej gastronomii: Tokio

Stolica światowej gastronomii: Tokio
Foto: Michelin Foto: Przewodniki kulinarne Michelina maja stuletnią tradycję

Według przewodnika Michelin na rok 2010, Tokio stało się światową stolicą trzygwiazdkowych restauracji, dystansując Paryż - poinformował dyrektor firmy wydającej najsłynniejszy na świecie przewodnik dla smakoszy Jean-Luc Naret. Najwyższą notę przyznano w nim 11 tokijskim restauracjom. Paryż ma ich 10.

Japońska metropolia jest również miastem, które ma największą sumę gwiazdek - 261, przyznanych 197 restauracjom. To o 34 gwiazdki więcej niż w roku ubiegłym.

Spośród 160 tysięcy restauracji znajdujących się w Tokio 2/3 adresów wybranych przez recenzentów Michelin to miejsca specjalizujące się w kuchni japońskiej.

Przewodnik w Japonii ukaże się 20 listopada w języku japońskim i angielskim. W Europie będzie dostępny na początku kwietnia. Obejmuje 15 dzielnic japońskiej stolicy i po raz pierwszy zawiera opisy izakaya (małe lokale gastronomiczne), restauracji z kushiage i yakitori (szaszłykarnie) oraz serwujących kuchnię wegetariańską shojin ryori.

Krajem z najlepszymi restauracjami na świecie wciąż pozostaje jednak Francja z 25 restauracjami trzygwiazdkowymi. W Japonii takich restauracji jest 18.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane