• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Stoen i Vattenfall podniosły ceny prądu

Stoen i Vattenfall podniosły ceny prądu
Foto: TVN24 Foto: RWE Stoen podniósł ceny za prąd bez zgody URE

Trwa zamieszanie wśród dostawców energii. Stoen i Vattenfall podniosły ceny prądu bez zgody Urzędu Regulacji Energetyki.

Po odwołaniu decyzji o uwolnieniu cen energii, wśród dostawców trwa konsternacja - składać nowe taryfy do zatwierdzenia przez URE czy nie. PGE złożyło, a RWE Stoen i Vattenfall stwierdziły, że nie mają takiego obowiązku. Ich zdaniem, anulowanie decyzji o pełnym uwolnieniu rynku energii jest nieważne i chcą swobodnie kształtować ceny.

Mieszkańcy Warszawy, gdzie głównym dostawcą jest Stoen, już pod koniec grudnia dostali zawiadomienie o podwyżce cen za dostarczanie energii. Stawki za energię elektryczną mają wzrosnąć do 0,1696 zł/kWh, czyli o 16,6 proc. Podobnych pism mogą spodziewać się mieszkańcy Śląska, gdzie energię dostarcza Vattenfall. Po decyzji Stoenu URE zagroził firmie karą idącą w setki milionów złotych.

Złożysz skargę, to odłączą ci prąd
Oczywiście, odbiorca energii może podeprzeć się stanowiskiem regulatora i zażądać przedłożenia taryfy zatwierdzonej przez URE, bo inaczej nie zapłaci. Jednak dostawca może wtedy prąd wyłączyć, więc odbiorca prądu jest na gorszej pozycji. Lepiej więc zapłacić, a w razie rozstrzygnięcia sporu po myśli URE i ewentualnego zatwierdzenia taryf na niższym poziomie, firma energetyczna będzie musiała zwrócić nadpłatę.

Dwie sprzeczne decyzje
Przyczyną zamieszania są decyzje dwóch kolejnych prezesów URE. Podjęli w ostatnim czasie dwie różne decyzje w sprawie tegorocznych cen prądu. Adam Szafrański, były szef urzędu, zdecydował o zwolnieniu firm obrotu z obowiązku przedstawiania taryf do zatwierdzenia. Ówczesny premier Jarosław Kaczyński na odchodnym skarcił go dymisją. Nowy prezes URE Mariusz Swora zapowiedział, że odkręci to, co — jego zdaniem — zepsuł poprzednik. Zawiesił wykonanie decyzji Szafrańskiego i zakazał spółkom samowolnych podwyżek cen dla odbiorców domowych.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane