• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Stoczniowcy nie dostaną odpraw

Stoczniowcy nie dostaną odpraw
Foto: TVN24 Foto: Wzrosną odprawy dla stoczniowców?

Rekompensata tak, ale odprawa już nie. Gdyński sąd zdecydował, że pracownik Stoczni Gdynia, który dostanie rekompensatę, nie dostanie już odszkodowania za zwolnienie grupowe. Stoczniowiec, który złożył w tej sprawie pozew do sądu, zapowiedział odwołanie się od wyroku. Wiadomo, że spośród 5 tys. zwolnionych stoczniowców, około tysiąca z nich wystąpiło już na drogę sądową w tej sprawie.

Stoczniowcom przysługują rekompensaty w wysokości od 20 do 60 tys. zł, jednak domagają się jeszcze wypłacenia trzymiesięcznych odpraw przysługujących im za zwolnienia grupowe.

W ustawie kompensacyjnej nie ma zapisu, że pracownikom, którym przysługują rekompensaty, nie przysługują już odprawy. Pierwszy korzystny dla zwolnionego stoczniowca wyrok zapadł w Szczecinie. Gdyby w Gdyni zapadły podobne, likwidacja stoczni kosztowałaby dodatkowe kilkadziesiąt milionów zł.

Sprzedaż majątku stoczni i zwolnienia pracowników są konsekwencją uznania w ubiegłym roku przez Komisję Europejską za nielegalną pomocy finansowej udzielonej przez polski rząd obu stoczniom. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej, która weszła w życie 6 stycznia.

Ze stoczni Gdynia do końca maja zwolniono w sumie 5,2 tys. osób

kaw//kwj mon ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane