• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Stoczniowcy: albo pensje albo strajk

Stoczniowcy: albo pensje albo strajk
Foto: TVN24 Foto: Za swoje okręty płaci za późno m.in. MON

Stocznia marynarki Wojennej stanie w przyszłym tygodniu na dwie godziny, jeśli załoga nie otrzyma zaległych pensji - zdecydowali w referendum pracownicy zakładu. Chcą też rozmów nt. przyszłości spółki. Jej prezes zapowiada, że w najbliższych dniach stoczniowcy otrzymają pieniądze.

Ponad 1.300 pracowników firmy nie dostało pensji za czerwiec, a w maju pełne wynagrodzenia otrzymało tylko 30 proc. zatrudnionych. Zdaniem związkowców, zakład zalega już wobec załogi z tego tytułu prawie 4 mln zł.

Prezes stoczni Roman Kraiński poinformował, że w piątek na konto stoczni wpływają z MON pieniądze, które pokryją całe zaległości wobec pracowników. Zapewnił, że również w piątek pensje będą przelewane na konta stoczniowców, a wynagrodzenia za lipiec otrzymają oni w terminie.

Przewodniczący Solidarności w stoczni MW Mirosław Kamieński powiedział, że "jak wpłyną zaległe pensje, to już nie będzie powodu do organizowania strajku". Zastrzegł jednak, że w przypadku zwłoki załoga przystąpi do protestu.

Trudne czasy już od dawna

Ponad 99 proc. akcji Stoczni Marynarki Wojennej posiada Agencja Rozwoju Przemysłu, pozostałymi dysponuje Ministerstwo Obrony Narodowej, którego zamówienia stanowią w ok. 70 proc. działalność firmy.

Stocznia MW w Gdyni w 2006 r. dwukrotnie straciła płynność finansową. ARP tłumaczyła wówczas, że powodem kłopotów był przerost zatrudnienia oraz nierentowne kontrakty. Sytuacja poprawiła się pod koniec 2007 roku, kiedy zredukowano zatrudnienie; po komercjalizacji przedsiębiorstwa stocznia mogła zacząć realizować zlecenia nie tylko dla wojska, ale też dla kontrahentów cywilnych.

Obecnie stocznia - oprócz zamówień MON - realizuje także kontrakty m.in. dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR oraz dla zleceniodawców z Belgii, Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Działacze związkowi Stoczni Marynarki Wojennej oczekują też rozmów z przedstawicielami MON nt. przyszłości zakładu.

mkg ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane