• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Steinmeier: Z mniejszą histerią do Gazociągu Północnego

Steinmeier: Z mniejszą histerią do Gazociągu Północnego

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier zaapelował w piątek do krajów Europy Wschodniej, aby "z mniejszą histerią" podchodziły do projektu Gazociągu Północnego, którym od 2010 roku ma popłynąć przez Morze Bałtyckie gaz z Rosji do Niemiec.

Przebywający z wizytą w Wilnie Steinmeier ze złością zareagował na pytanie jednego z dziennikarzy, który chciał wiedzieć, czy minister i jego rodzina będą jeść ryby z Bałtyku po wejściu gazociągu do eksploatacji.
- Potrzeba mimo wszystko poważniejszej, niż w przeszłości debaty w sprawach tego typu - oświadczył. - Część histerii w Europie udało się uspokoić. Myślę, że teraz powinniśmy także do innych zagadnień podejść w sposób bardziej racjonalny - mówił szef niemieckiego MSZ po spotkaniu ze swoim litewskim odpowiednikiem Petrasem Vaitiekunasem. Wśród tych kwestii Steinmeier wymienił bezpieczeństwo dostaw energii do wszystkich krajów UE w nadchodzących latach.

Podczas swojej pierwszej podróży do trzech krajów bałtyckich, rozpoczętej w środę od Estonii, szef niemieckiej dyplomacji musiał kilka razy rozwiewać wątpliwości dotyczące wpływu planowanej inwestycji na środowisko naturalne.

Według Steinmeiera, niemiecko-rosyjski projekt stanowi element zaopatrzenia Europy w bezpieczną energię. Gazociąg służy zapewnieniu Europie uzupełniających dostaw energii - tłumaczył dwa dni wcześniej w Tallinie, zastrzegając, że warunkiem realizacji projektu jest dotrzymanie wszystkich norm ochrony środowiska.

Gazociąg Północny jest wspólnym projektem rosyjskiego koncernu energetycznego Gazprom oraz niemieckich firm E.ON i BASF. Budowa morskiego odcinka magistrali powinna ruszyć w 2008 roku. Pierwszy gaz z Rosji do Niemiec ma popłynąć tą rurą w lipcu 2010 roku. Wątpliwości, co do projektu wyraża wiele krajów, mających dostęp do Bałtyku, ale wyłączonych z udziału w inwestycji. Polska jest jednym z nich.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane