• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Stażysta nie może zerwać stażu.

Koniec stazu to koniec umowy? Odtwórz: Koniec stazu to koniec umowy?
Foto: sxc.hu | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: To organizator stażu ustala jego zasady | Video: Koniec stazu to koniec umowy?

Stażysta, jeśli dostanie się na staż, musi pracować tak długo, jak trwa umowa o staż. Nawet jeżeli pokłóci się z pracodawcą, albo nie będzie mu się podobała praca u niego. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. O tym, jakie prawa i obowiązki ma stażysta w programie "Biznes dla ludzi" rozmawiał Paweł Blajer.

Sprawa dotyczyła stażystki, która po kłótni z szefem przestała przychodzić do pracy. Uważała, że jest poszkodowana, bo musiała zostawać w pracy osiem godzin, podczas gdy inni pracownicy wychodzili do domu pół godziny wcześniej. Pracodawca tłumaczył, że stażystkę obowiązuje ośmiogodzinny czas pracy, a po zakończeniu stażu zostanie on automatycznie skrócony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację stażystce, ale Naczelny Sąd Administracyjny uchylił ten wyrok 17 stycznia br. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że nieporozumienia z pracodawcą nie zwalniają stażysty od dalszego odbywania stażu, aż do momentu rozwiązania umowy.

Praca na stażu

Jak powiedział w programie "Biznes dla ludzi" Krzysztof Gąsior, adwokat z kancelarii K&L Gates, organizację  czasu pracy podczas stażu zapewnia organizator. - Tak ustawodawca nazwał nam pracodawcę, który wystąpił do urzędu pracy, że chce przeprowadzić staż. Do niego urząd pracy wysyła stażystę. Taki przedsiębiorca organizuje naszemu stażyście czas pracy, zadania i plan całego stażu - wyjaśnia Gąsior.

- Stażysta, jeśli już dostanie się na staż jest zobowiązany postępować zgodnie z planem stażu, jest zobowiązany przestrzegać planu i ustalonego przez organizatora czasu pracy. Jeżeli organizator powiedział - pracujesz osiem godzin, to stażysta w takich godzinach ma przychodzić. Jeżeli mu się to nie podoba, może zwrócić się od urzędu pracy i powiedzieć, że nie chce kontynuować stażu - dodał.

A jeśli stażu nie zorganizował urząd pracy, tylko sam przedsiębiorca? - Przedsiębiorca, którzy przyjmie młodego człowieka na praktykę, wyznacza godziny pracy. Mogą to być nawet godziny popołudniowe - powiedział gość Pawła Blajera.

W Polsce mamy dwa rodzaje stażów - organizowane przez urząd pracy, za które urząd płaci oraz organizowane przez samych przedsiębiorców. Tutaj mamy dowolność - może to być staż niepłatny lub płatny (maksymalnie dwukrotność minimalnego wynagrodzenia).

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane