• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Staszic" rządzi w Warszawie

"Staszic" rządzi w Warszawie
Foto: TVN24 Foto: Liceum im. Staszica nr jeden

XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica zostało zwycięzcą w 19. Rankingu Liceów Warszawskich, opracowanym przez miesięcznik "Perspektywy". Po roku przerwy wróciło na pozycję lidera, którą zajmowało wcześniej przez pięć lat z rzędu.

XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica jest jedną ze starszych, ciągle istniejących szkół w Warszawie - powstało w 1906 r. Od wielu lat współpracuje z Politechniką Warszawską - uczniowie mogą na tej uczelni uczestniczyć w wykładach i zajęciach laboratoryjnych oraz z Instytutem Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego - pracownicy UW prowadzą część zajęć w klasach z rozszerzonym nauczaniem matematyki. Co roku uczniowie szkoły są wśród laureatów i finalistów olimpiad z przedmiotów ścisłych.

Wiedza z tradycją

To dobra szkoła, najlepsza. Jest tu bardzo dobra atmosfera, mili nauczyciele, którzy lubią uczniów i fajni, niesamowicie inteligentni uczniowie, z którymi można porozmawiać na każdy temat

uczennica staszica

- To jest królestwo matematyki, fizyki i informatyki - tak zdaniem ucznia XIV LO im. Stanisława Staszica Bartłomieja Sułtowskiego najkrócej można scharakteryzować szkołę, w której się uczy. - Ktoś, kto lubi te przedmioty i chce się rozwijać, w naszej szkole będzie miał taką możliwość. To szkoła właśnie dla takich osób, choć są u nas też humaniści - zastrzegł się.

- To dobra szkoła, najlepsza. Jest tu bardzo dobra atmosfera, mili nauczyciele, którzy lubią uczniów i fajni, niesamowicie inteligentni uczniowie, z którymi można porozmawiać na każdy temat - dodaje uczennica szkoły Agnieszka Pacholczyk. Oboje podkreślają, że w ich szkole jest zdrowa, wzajemnie motywująca się rywalizacja, a nie wyścig szczurów.

- Dobrej szkoły nie tworzy się przez rok, dwa, czy trzy. Dobrą szkołę tworzy się przez dziesięciolecia. Mam szczęście w takiej szkole pracować. Liceum Staszica, później Gottwalda, i znów Staszica, to szkoła wierna swoim tradycjom - powiedziała dyrektor szkoły Regina Lewkowicz.

Gdzie się uczyć

W rankingu umieszczonych zostało 100 najlepszych warszawskich liceów, spośród blisko 180 działających w stolicy. Uwzględniono tylko te szkoły, które miały co najmniej dwa roczniki absolwentów i co najmniej 12 maturzystów. W rankingu nie zostali uwzględnieni maturzyści, którzy podjęli studia na uczelniach za granicą.

Przy tworzeniu rankingu brano pod uwagę wyniki matury na poziomie podstawowym i rozszerzonym, które uzyskali abiturienci, ich sukcesy w rekrutacji na studia dzienne na dziewięciu największych stołecznych uczelniach oraz sukcesy w olimpiadach przedmiotowych.

Kolejne miejsca zajęły: II LO im. Stefana Batorego, LXII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, VIII LO im. Władysława IV, XXVII LO im. Tadeusza Czackiego, XXXIII LO im. Mikołaja Kopernika, V LO im. ks. Józefa Poniatowskiego, IX LO im. Klementyny Hoffmanowej, XVIII LO im. Jana Zamoyskiego, LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

mkg/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane