• rozwiń

Startuje NewConnect - "młodszy brat" GPW

Startuje NewConnect - "młodszy brat" GPW
Foto: TVN24 Foto: Jak inwestorzy przyjmą nową propozycję GPW?

W czwartek pierwsze notowania pierwszych pięciu spółek na NewConnect - nowym rynku giełdowym przeznaczonym dla młodych i perspektywicznych firm. Do końca 2007 roku może zadebiutować na nim co najmniej 15 firm.

W chwili uruchomienia NewConnect pojawią się na nim: Digital Avenue SA, S4E SA, ViaGuara SA, Virtual Vision SA oraz Wrocławski Dom Maklerski SA. - Do końca roku ta liczba powinna wzrosnąć o przynajmniej 10 kolejnych firm - uważa Ludwik Sobolewski, prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

NewConnect powstał z myślą o młodych, dynamicznych polskich firmach, którym zastrzyk kapitału otworzy możliwość wykorzystania potencjału tkwiącego w ich innowacyjności, a w efekcie da szansę na rozwój i awans do grona dużych i wartościowych polskich spółek.

NewConnect będzie oferował swobodniejsze wymogi formalne i obowiązki informacyjne, a co z tego wynika - tańsze i prostsze pozyskiwanie kapitału. W założeniu NC ma być także dobrym polem testowym dla notowanych przedsiębiorstw.

Minusem wynikającym z wyższego potencjału wzrostu notowanych na NC spółek jest jednoczesne ryzyko inwestycyjne - wyższe, niż na starszych rynkach. Wynika z charakteru nowego rynku - grupować on będzie spółki o krótkiej historii, które działają na najbardziej konkurencyjnym i zmiennym sektorze gospodarki, jakim są nowe technologie.

Atutem NewConnect i nowością na polskim rynku kapitałowym jest możliwość wprowadzenia akcji do obrotu poprzez ofertę prywatną (tzw. private placement), kierowaną do maksimum 99 podmiotów - inwestorów instytucjonalnych i prywatnych.

Istnieje też możliwość wprowadzania akcji poprzez ofertę publiczną - zasady, jakim podlega spółka korzystająca z tego sposobu na rynku NC, są dokładnie takie same, co oznacza konieczność sporządzania prospektu emisyjnego i zatwierdzenia go przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Dla ofert nie większych niż 2,5 mln euro rolę dokumentu dopuszczeniowego może pełnić memorandum informacyjne - także podlegające kontroli KNF. Czas trwania formalności - od decyzji do debiutu jest tu taki, jak na rynku regulowanym i może trwać 6-9 miesięcy.

Platformą transakcyjną dla Nowego Rynku będzie sprawdzony i znany już inwestorom system WARSET. Wszystkie akcje notowane będą w systemie ciągłym z podwójnym fixingiem (na otwarcie i na zamknięcie sesji). Spółka może wybrać jeden z dwóch systemów: kierowany zleceniami lub kierowany cenami.

Sesja będzie trwała od godz. 10.00 do 14.30 - w przypadku systemu kierowanego zleceniami i od godz. 10.00 do 14.00 - w przypadku systemu kierowanego cenami.

Oferta GPW jest czymś nowym w Polsce, ale w Europie funkcjonują już takie platformy - np. rynek AIM w Londynie czy First North w ramach skandynawskiej grupy OMX.


tan

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane