• rozwiń

"Starka" (prawie) w rękach Brytyjczyków

"Starka" (prawie) w rękach Brytyjczyków
Foto: TVN24 Foto: Szczeciński Polmos już prawie w rękach Brytyjczyków

Szczeciński Polmos na sprzedaż. Chętnych do zakupu polskiej wytwórni wódki nie brakowało, ale to brytyjska spółka The Brand Distillery Ltd ma wyłączność na negocjacje.

Brytyjczycy o zakup szczecińskiego Polmosu starali się od dawna, ale bezskutecznie. Ich oferta została wybrana spośród siedmiu, jakie w sprawie prywatyzacji tej fabryki napłynęły do ministerstwa skarbu. Szczecińska fabryka współpracuje z tą firmą od czterech lat. Pierwotnie zakładano, że negocjacje zakończą się jeszcze w czerwcu. Jednak w ocenie prezesa szczecińskiego Polmosu Piotra Winnickiego, dotrzymanie tego terminu jest raczej mało prawdopodobne. Na drodze stoją m.in. kwestie renegocjacji zadłużenia. W tej sprawie inwestor prowadzi jeszcze rozmowy z bankiem.

Wytwórnia wódki w długach

Całkowite zadłużenie firmy, w tym zobowiązania publiczno-prawne (zaległe podatki z tytułu niezapłaconej akcyzy), wynosi ponad 30 mln zł.

polmos

Polmos ma spore zadłużenia wobec banków. Jak wielkie? Tego prezes nie chce ujawnić. - Całkowite zadłużenie firmy, w tym zobowiązania publiczno-prawne (zaległe podatki z tytułu niezapłaconej akcyzy), wynosi ponad 30 mln zł - ujawnił Piotr Winnicki. - Chciałbym, aby te negocjacje zakończyły się jak najszybciej - tym bardziej, że tylko do końca lipca mamy zgodę urzędu celnego na prowadzenie tzw. składu podatkowego. Oznacza to, że możemy w tej chwili produkować i sprzedawać alkohol, ale akcyzę za niego płacimy dopiero później – wyjaśnił.

Apetyt na 100 proc.

Resort skarbu wystawił na sprzedaż 82 proc. akcji spółki, ale Brytyjczycy są zainteresowani kupnem całego, 100-proc. pakietu. - Cena jednej akcji to 8,5 zł, ale ile ostatecznie inwestor zechce za nie zapłacić, przy tym poziomie zadłużenia, nie jestem w stanie przewidzieć – zaznaczył.

Gorzka, Whisky i Starki

Szczecińska Wytwórnia Wódek od 1998 roku funkcjonuje jako spółka Skarbu Państwa. Od wielu lat odnotowuje straty, choć – jak ujawnił Winnicki - w 2007 roku ich wielkość była najmniejsza od lat. Szczeciński Polmos produkuje sześć własnych produktów. Fabryka zatrudnia prawie 100 osób.

Zakład w Szczecinie powstała na bazie poniemieckiego browaru Victoria z połowy XIX wieku, przekształconego w latach dwudziestych XX wieku w wytwórnię wódek, stanowiącą część Państwowego Monopolu Spirytusowego.

Rekordowa produkcja przypadła na drugą połowę lat siedemdziesiątych; asortyment obejmował wtedy 80 różnych rodzajów wyrobów alkoholowych.

Szczeciński Polmos produkuje m.in. takie alkohole jak słynna Starka (w kilku odmianach), Pomorska, Pomorska Gorzka czy Whisky Chamberlain's.

mpj/iga

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane