• rozwiń
  • WIG20 2239.12 +0.24%
  • WIG30 2536.95 +0.22%
  • WIG 58955.41 +0.35%
  • sWIG80 11633.40 +0.54%
  • mWIG40 3759.53 +0.34%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:22

Dostosuj

Temat: UE

Starbucks pod lupą Komisji Europejskiej. Za bardzo optymalizował podatki w Holandii?

Starbucks pod lupą Komisji Europejskiej. 
Za bardzo optymalizował podatki w Holandii?
Foto: Starbucks Foto: Starbucks zyskał na podatkach w Holandii?

Umowa dotycząca cięć podatkowych między Holandią a Starbucksem może być nielegalną pomocą publiczną - pisze Reuters, powołując się na organy regulacyjne Unii Europejskiej. Procedura podatkowa miała być stosowana w celu przyciągnięcia inwestycji do kraju.

Według KE holenderskie władze pozwoliły spółce zależnej koncernu o nazwie Starbucks Manufacturing EMEA BV na stosowanie skomplikowanego systemu kalkulacji podatku dochodowego, umożliwiającego zmniejszenie sumy, od której podatek był odprowadzany.

- Wstępna opinia Komisji jest taka, że tak zaawansowane rozwiązania na rzecz Starbucks Manufacturing stanowią pomoc państwa - powiedział Reutersowi jedna z decyzyjnych osób w Unii.

Zgodnie ze standardami

Holenderski wiceminister finansów Eric Wiebes zapewnił, że sprawa Starbucksa "jest w pełni zgodna z międzynarodowymi standardami i polityką rządu na rzecz tworzenia atrakcyjnego klimatu dla biznesu".

Starbucks w komunikacie oświadczył, że władze firmy były przekonane, że nie otrzymują wyjątkowych, selektywnych warunków.

W swoim stanowisku Komisja Europejska stwierdza, że holenderski regulator podatkowy pozwolił holenderskiej spółce zależnej o nazwie Stabucks Manufacturing EMEA BV zadeklarować zysk do opodatkowania równy tylko części poniesionych kosztów. Miał też pozwolić na dokonanie odliczeń większości wydatków.

Jak pisze Reuters, miało to zostać osiągnięte dzięki wykluczeniu z rozliczenia kosztów ziaren kawy. Holendrzy tłumaczyli, ze kawa pozostała własnością innej spółki zależnej Starbucks. KE zauważyła jednak, że ziarna pojawiły się w bilansie Starbucks Manufacturing EMEA.

Jeśli dochodzenie prowadzone przez KE udowodni nieuczciwą przewagę, firma może zostać zmuszona do zwrotu niezapłaconego podatku. Jak oblicza Reuters, oszczędności podatkowe Starbucks w badanych latach szacowane są na 20 mln euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane