• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: USA. Gospodarka

Starbucks i Monsanto w sojuszu o GMO? Giganci zaprzeczają, że chcą zmiany prawa

Starbucks i Monsanto w sojuszu o GMO? 
Giganci zaprzeczają, że chcą zmiany prawa
Foto: Flickr CC-BY 2.0/ Grant Wickes Foto: Neil Young bojkotuje, Starbucks prostuje. Walka o GMO trwa

Muzyk Neil Young poinformował na stronie internetowej, że porzuca swoje codzienne przyzwyczajenie picia kawy ze Starbucksa z powodu współpracy kawowego giganta z koncernem Monsanto - obie firmy odpierają zarzuty. Według Younga do współpracy miało dojść przy pozwie sądowym przeciwko stanowi Vermont ws. nowego prawa o genetycznie modyfikowanej żywności. Muzyk do bojkotu zachęcił też swoich fanów.

Monsanto to międzynarodowy koncern specjalizujący się w biotechnologii, także w zakresie rolnictwa.

Nic podobnego

Obie firmy zaprzeczyły, że są zaangażowane w proceder. Starbucks na Twitterze napisał, że nie ma nic wspólnego z pozwem. Nowe prawo amerykańskiego stanu Vermont stanowi, że firmy muszą ustalić i poinformować na etykietach o tym, czy ich produkty spożywcze zawierają żywność modyfikowaną genetycznie - podkreśla CNN Money.

"Stabucks nie jest częścią jakiegokolwiek pozwu odnoszącego się do etykietowania GMO. Nie wspieramy żadnej kampanii tego typu" - napisała firma na Twitterze. "Starbucks nie jest sprzymierzony z Monsanto w kwestii zatrzymania etykietowania żywności i zablokowania prawa obowiązującego w Vermont. Twierdzenie, że jest inaczej i że jesteśmy częścią tego sporu, jest fałszywe. Poprosiliśmy autorów petycji z protestami, aby skorygowali opis naszej działalności" - podkreśla koncern.
Członkowie, ale...

CNN Money podaje, że zarówno Stabucks, jak i Monsanto są członkami Grocery Manufacturers Association, grupy lobbingowej, która jest zaangażowana w pozew. Starbucks podkreśla jednak, że nie ma to znaczenia.

"Mimo, że jesteśmy członkiem GMA, nie zgadzamy się ze stowarzyszeniem oraz z Monsanto w tej sprawie i nie wspieramy pozwu" - napisała firma w mailu do CNN Money. Podkreśliła też, że członkostwo w stowarzyszeniach branżowych daje firmie prawo głosu w debatach dotyczących branży.

Rzecznik GMA Brian Kennedy potwierdził, że Starbucks jest "członkiem partnerskim", ale nie ma udziału w pozwie. Obecności w pozwie zaprzeczyła też rzeczniczka Monsanto Charla Marie Lord.

Nowe prawo stanu Vermont wymaga, aby cała żywność produkowana z udziałem inżynierii genetycznej była oznakowana do połowy 2016 roku. Celem pozwu jest uznanie tego prawa za nieważne.

Neil Young stwierdził, że walka amerykańskiego stanu z tymi dwoma gigantami to jak starcie Dawida z Goliatem. I podkreślił, że obywatele mają prawo wiedzieć, co jedzą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane