• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Stara Unia nie chce płacić za biedniejszych

Stara Unia nie chce płacić za biedniejszych
Foto: sxc.hu Foto: Polska zawalczy o unijne pieniądze

Rozpoczyna się gra o unijny budżet na lata 2014-2020. Kraje starej Unii chcą ciąć wydatki na biedniejsze kraje i stawiać na innowacyjność. Polska, by dostać milionowe dotacje, będzie bronić polityki spójności - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze "DGP", Polska będzie walczyć o unijne pieniądze na lata 2007-2013, których wstępna suma wynosi 68 mld euro. Aby utrzymać tak ogromną pomoc, rząd będzie chciał przekonać Brukselę, że politykę spójności trzeba na stałe wpisać w unijne struktury. I że nie musi ona oznaczać rezygnacji z innowacyjności.

"Starej Unii" tak na owej innowacyjności zależy, bo na tym zyskają gospodarki jej krajów, co pozwoli uczynić je konkurencyjne wobec USA i Azji. Ale Polska chce przekonać Brukselę, że na innowacyjność znalazłoby się miejsce w polityce spójności. Na nią składałaby się efektywność energetyczna, edukacja, infrastruktura transportowa, technologie informacyjno-komunikacyjne. Dlatego nasz kraj proponuje powołanie rady ds. polityki spójności z ministrami ze wszystkich krajów unijnych.

Nadrobić dystans

To stanowisko kłóci się z planami bogatych krajów UE, które chcą stawiać na to, co przynosi rozwój. Ich koronnym argumentem jest przykład Grecji, przez lata czerpiącej profity z funduszy unijnych, a teraz zmagającej się z największym w historii UE kryzysem finansowym.

Żeby więc nie stracić, Polska musi szybko nadrobić dystans do starych krajów UE - twierdzi "DGP".

jk/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane