• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: UE

Stany Zjednoczone obawiają się stagnacji gospodarczej w Europie. "Stracone dziesięciolecie"

Stany Zjednoczone obawiają się stagnacji gospodarczej w Europie. "Stracone dziesięciolecie"
Foto: sxc.hu Foto: Według Bloomberga dane, które mają zostać udostępnione w tym tygodniu, wskazują zarówno na zbyt niską inflację, jak i zbyt powolny wzrost w strefie euro

Amerykański minister finansów Jack Lew ostrzegł przed "straconym dziesięcioleciem Europy", czyli długotrwałą stagnacją gospodarczą. - Europejscy przywódcy (...) powinni podjąć działania, by (UE) nie popadła w jeszcze głębszą zapaść - powiedział w środę Lew.

- Europa nie osiągnęła wspólnego celu grupy G20, którym jest silny i zrównoważony wzrost gospodarczy - powiedział przebywający w Seattle Jacob Lew. - Świat nie może sobie pozwolić na stracone dziesięciolecie" w gospodarce - dodał.

- Nad Europą krąży widmo, jest to widmo stagnacji gospodarczej - oświadczył, również w środę, szef banku centralnego Wielkiej Brytanii Mark Carney. W lutym członkowie grupy G20 wyznaczyli cel wzrostu światowej zamożności na poziomie 2 proc. w ciągu najbliższych 5 lat.

Słabe dane

Według Bloomberga dane, które mają zostać udostępnione w tym tygodniu, wskazują zarówno na zbyt niską inflację, jak i zbyt powolny wzrost w strefie euro.

Według amerykańskiego ministra finansów świat nie może liczyć wyłącznie na Stany Zjednoczone, które muszą równoważyć stagnację w innych regionach. Ponadto wzrost gospodarczy na świecie będzie szybszy, jeśli i inne kraje podejmą kroki zmierzające do stymulacji popytu wewnętrznego. Nie można też oczekiwać, że Ameryka zrekompensuje zastój w Europie i Japonii.

W trzecim kwartale 2014 roku w krajach strefy euro odnotowano jedynie 0,1 proc. wzrostu w porównaniu z poprzednim kwartałem przy 0-procentowym wzroście w pierwszych trzech miesiącach roku. Inflacja wzrosła w stosunku rocznym tylko o 0,4 proc.

Europejski Bank Centralny (EBC) podjął już co prawda kroki mające na celu wsparcie gospodarki poprzez odpowiednią politykę monetarną, jednak jak pokazują wskaźniki, działania wdrożone przez EBC okazują się niewystarczające - stwierdził Lew.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane