• rozwiń

Standard&Poor's obniży rating 15 europejskim ubezpieczycielom?

Agencja ratingowa Standard&Poor's ogłosiła w piątek, że rozważa obniżenie wiarygodności kredytowej 15 europejskich firm ubezpieczeniowych. Na początku tygodnia ta sama agencja zagroziła obniżeniem ratingów 15 krajów ze strefy euro.

Agencja poinformowała, że decyzję w sprawie obniżenia ratingów firm ubezpieczeniowych podejmie "w ciągu czterech tygodni po wyjaśnieniu sprawy not krajów europejskich".

Towarzystwa ubezpieczeniowe

Wśród towarzystw ubezpieczeniowych zagrożonych ewentualną obniżką w krótkim terminie znalazł się niemiecki Allianz, brytyjska Aviva, francuskie - Axa, CNP i CCR, włoska firma Generali i irlandzki ubezpieczyciel Irish Public Bodies Mutual Insurances (IPB). "5 grudnia S&P umieściła ratingi 15 krajów ze strefy euro (na 17) na liście obserwacyjnej z nastawieniem negatywnym. W konsekwencji umieszczamy ratingi pewnych europejskich ubezpieczycieli na takiej liście" - głosi komunikat.

Dwa pozostałe kraje strefy euro, które nie zostały umieszczone na liście w poniedziałek, to Cypr, wciągnięty na nią wcześniej, i Grecja, której rankingi już są niskie.

Z kolei w środę ta sama agencja ostrzegła, że może obniżyć o jeden poziom najwyższą obecnie wiarygodność kredytową (AAA) Unii Europejskiej. Agencja ma 90 dni na podjęcie decyzji w tej sprawie.

Rozmowy na szczycie

Dwudniowy szczyt Unii Europejskiej zakończył się brakiem porozumienia ws. zmiany traktatu UE. Ustalono za to, że przed połową 2012 r. ma zostać ratyfikowane porozumienie fiskalne, które wprowadzi większą dyscyplinę budżetową i silniejszą integrację gospodarek UE. Nowe zasady dyscypliny finansów publicznych mają być wdrożone umową międzyrządową 17 państw eurolandu oraz 7 innych, w tym Polski. Za brak kompromisu 27 państw UE obwiniany jest Londyn, który zawetował zmiany traktatu UE w celu wzmocnienia zarządzania gospodarczego eurolandu. Na taki krok nie zdecydował się premier Tusk.

CZYTAJ RAPORT EUROA NAD PRZEPAŚCIĄ

mn/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane