• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Standard&Poor's mocniejsza niż Merkel&Sarkozy. Rynki w dół

Standard&Poor's mocniejsza niż Merkel&Sarkozy. Rynki w dół
Foto: sxc.hu Foto: Euro traci wobec dolara

Dobry nastrój, jaki zapanował na rynkach finansowych po ogłoszeniu porozumienia ws. walki z kryzysem pomiędzy Angelą Merkal a Nicolasem Sarkozym został zburzony przez agencję ratingową Standard&Poor's, która pogroziła palcem 15 krajom strefy euro. Tracą zarówno giełdy, jak i złoty.

Wczorajszy dzień na rynkach przebiegał pod znakiem wzrostów. Nastroje inwestorów poprawiło wspólne wystąpienie niemieckiej kanclerz i francuskiego prezydenta, podczas którego podkreślali, że za wszelką cenę chcą ratować euro i zapowiedzieli zmianę traktatu europejskiego.

Dziś wzrostów na rynkach próżno szukać. Pod kreską otworzyły się wszystkie największe rynki w Europie, w tym nasza GPW. WIG20 na otwarciu tracił 0,7 proc. Traci też złoty. Ok. 10.15 za jedno euro trzeba było zapłacić 4,46 zł - o 2 grosze więcej niż wczoraj wieczorem. Dolar kosztował 3,34 zł a frank szwajcarski 3,60 zł.

S&P w akcji

W ocenie analityków za spadkami stoi wieczorna decyzja agencji ratingowej Standard&Poor's, która umieściła ratingi 15 krajów ze strefy euro, w tym Niemiec i Francji, na liście obserwacyjnej z nastawieniem negatywnym. Jedyne dwa kraje eurolandu, które nie zostały umieszczone na liście w poniedziałek, to Cypr, wciągnięty na nią wcześniej i Grecja, której rankingi już są niskie.

- Spekulacje prasowe o możliwości obniżenia ratingu członków Strefy Euro, potwierdzone później przez agencję S&P spowodowały wzrost awersji do ryzyka. Przełożyło się to w widoczny sposób na zachowanie się rynku walutowego. Euro straciło na wartości względem dolara, zdeprecjonowała się także rodzima waluta. Złoty wciąż pozostaje pod presją i mocno reaguje na złe informacje napływające z zewnątrz - przyznaje analityk FMC Managment Michał Mąkosa.

Z drugiej strony, analitycy podkreślają, że przeceny na rynkach nie są duże i zwracają uwagę, że komunikat S&P jeszcze kilka tygodni temu zapewne wywołałby paniczną wyprzedaż akcji. "Inwestorzy uodpornili się na agencje ratingowe" - komentuje portal bankier.pl.

bgr/iga/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane