• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Stancja czyści portfel żaka

Stancja czyści portfel żaka
Foto: TVN24 Foto: Studenci spoza miasta, którzy nie dostali akademika muszą przygotować się na spory wydatek

Rektorzy jedenastu uczelni z Krakowa zaalarmowani przez swoich podopiecznych o jesiennym "śrubowaniu" cen stancji stają murem w obronie studentów i apelują do wynajmujących - Przyjmujcie ich na kwatery po godziwych cenach! - pisze "Gazeta Wyborcza".

Rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Ekonomicznego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej, Rolniczej i innych ostrzegają, że ten "niechlubny proceder" windowania cen stancji może zmusić niezamożnych do rezygnacji ze studiów.
- Nieuzasadniony, dramatyczny wzrost cen wynajmu godzi w wielowiekową przyjaźń między krakowianami a studentami, w ugruntowaną opinię Krakowa jako miasta przyjaznego młodym ludziom i szkołom wyższym - piszą rektorzy. I proszą mieszkańców: - Pomóżcie im teraz, a oni, tak jak w ciągu ostatnich ponad sześciu wieków, będą Wam służyć swoją wiedzą i wykształceniem w przyszłości.

W Krakowie jest 120 tys. studentów. Tylko co dziesiąty ma szansę na akademik, w którym dwuosobowy pokój kosztuje 250-350 zł. Na Politechnice Krakowskiej na 17 tys. studentów przypada 1,8 tys. miejsc w akademikach.

W ciągu roku stancje w Krakowie podrożały o jedną trzecią. Za marną klitkę ze starą wersalką w najtańszej dzielnicy Nowa Huta właściciel żąda dziś 800 zł miesięcznie. Ceny wynajmu podrożały w ślad za cenami nowych mieszkań - metr w Krakowie kosztuje dziś średnio 8 tys. zł, o 2 tys. więcej niż rok temu.

Na Uniwersytecie Warszawskim kształci się 65,5 tys. osób, miejsc w akademikach jest zaledwie trzy tysiące. Za najbardziej popularne czteropokojowe mieszkania dla kilku studentów w Warszawie trzeba zapłacić już cztery tys. zł miesięcznie, we Wrocławiu - ponad trzy tys. zł.

Właściciele kwater organizują castingi na lokatorów. Właściciele umawia na jedną godzinę po kilka osób i przepytują. Największe szanse mają niepalący abstynenci bez partnerów, czy sympatii, którzy czas dzielą między naukę i pracę dorywczą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane