• rozwiń

Stajemy się złomowiskiem Europy

Stajemy się złomowiskiem Europy
Foto: TVN24.pl Foto: Coraz więcej używanych aut trafia do Polski

Od stycznia do września tego roku do Polski sprowadzono z zagranicy niemal 730 tys. używanych samochodów. To o prawie 26 proc. więcej niż przed rokiem - donosi instytut Samar, monitorujący rynek motoryzacyjny.

W samym tylko wrześniu zgłoszono w izbach celnych ponad 81 tys. takich pojazdów tj. o 8 proc. więcej niż przed rokiem. W większości samochody te pochodzą z krajów Unii Europejskiej - od początku roku z UE do Polski sprowadzono prawie 712 tys., czyli o 25,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2006 roku.

Najwięcej sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów zgłoszono w izbie celnej w Wielkopolsce, na Mazowszu i na Śląsku.

Niemal połowę tegorocznego indywidualnego importu stanowią samochody z drugiej połowy lat 90. Ponad 28 proc. to auta wyprodukowane po 2000 roku, a nieco ponad 21 proc. stanowią samochody z lat 1990-1994.

Najpopularniejszą marką wśród indywidualnych importerów jest tradycyjnie volkswagen - aż 151,2 tys. sprowadzonych aut. Dalej w kolejności są opel, ford, audi i renault.

bgr

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane