• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Stagnacja mimo reform

Stagnacja mimo reform
Foto: TVN24 Foto: Bank Światowy ocenił warunki dla przedsiębiorczości

Nie jesteśmy krajem najbardziej przyjaznym dla przedsiębiorczości. W tegorocznym rankingu Banku Światowego "Doing Business 2008" zajęliśmy 74. miejsce. Co prawda wprowadzamy reformy, ale inni robią to szybciej i lepiej - czytamy w "Rzeczpospolitej".

To stagnacja - mówią ekonomiści i przedsiębiorcy, zgodnie oceniając naszą pozycję w światowym rankingu państw przyjaznych przedsiębiorczości. Przy jego opracowaniu analitycy brali pod uwagę m.in. łatwość zakładania i zamykania firmy, przepisy związane z zatrudnianiem pracowników, zdobywaniem kredytu, poziom ochrony inwestorów czy płacone podatki.

Jedno oczko do góry
W piątej edycji dorocznego rankingu "Doing Business" Polska awansowała o jedną pozycję, na 74. miejsce. In plus policzono nam nowelizację kodeksu cywilnego, co spowodowało skrócenie czasu oczekiwania w sądach na odzyskiwanie należności oraz zmniejszenie opłaty przy rejestracji nieruchomości. Ale wyprzedzają nas m.in. wszystkie kraje, które razem z nami weszły do Unii Europejskiej. I tak jest już drugi rok z rzędu.

Wypadamy tym bardziej blado, że kraje Europy Wschodniej koncentrują się na obniżeniu podatków, ułatwieniach przy zakładaniu firm oraz na uproszczeniach administracyjnych.

Krajowi przedsiębiorcy nie kryją żalu, że w sytuacji Polski zmieniło się tak niewiele. - To skok statystyczny, a nie cywilizacyjny - mówi Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich. Podejmowane próby uproszczenia ordynacji podatkowej oraz ustawy o PIT czy CIT nie przyniosły korzystnych zmian. Na papierze pozostały zamierzenia o deregulacji prawa gospodarczego i tworzeniu czytelnych przepisów. Zdaniem eksperta Konfederacji ograniczenie liczby koncesji i zezwoleń tylko do tych, jakich wymaga UE, znacznie usprawniłoby prowadzenie biznesu, a tym samym zmieniło ocenę Polski w rankingu.

Na czele bez zmian
Najłatwiej jest prowadzić firmę w Singapurze, Nowej Zelandii i USA. Wśród 30 liderów jest aż 13 krajów z Unii Europejskiej, niestety bez Polski. Z naszych sąsiadów najlepiej wypadła Estonia, która zachowała 17. miejsce na liście, oraz Łotwa (na 22. miejscu). Ale gdy my mamy 10 procedur przy zakładaniu biznesu i trwa to 31 dni, to w Estonii przedsiębiorca wypełnia 5 dokumentów, a na rejestrację czeka 5 dni. Na Łotwie zaś przedsiębiorca płaci 7 różnego rodzaju podatków, a u nas - 41. Właśnie zagmatwane procedury przy zakładaniu firmy (129. miejsce), wielość koncesji i licencji (156. miejsce) oraz ilość i czas płaconych podatków (125. miejsce) trzymają Polskę w połowie rankingu.

- Tracimy coraz więcej w stosunku do sąsiadów, ponieważ dla naszego rządu ważniejsze było becikowe, senioralne i rozbudowane świadczenia socjalne, niż wspieranie przedsiębiorczości przez znoszenie barier - komentuje Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. - Rząd zachowywał się tak, jakbyśmy byli pępkiem świata i wokół nic się nie zmieniało - dodaje.

Kto nie ryzykuje, ten nie awansuje
Egipt wprowadził najbardziej odważne i najliczniejsze zmiany, bo zreformował pięć na 10 dziedzin. Uprościł m.in. importowe i eksportowe procedury oraz 50-krotnie obniżył koszty związane z zakładaniem firmy. W dziesiątce najlepszych reformatorów jest także Chorwacja, która zajmuje odległe 97. miejsce, ale jest o 23 pozycje lepsza niż rok temu. Na znaczące reformy zdobyła się też Ghana, Macedonia, Gruzja, Kolumbia, Arabia Saudyjska, Kenia, Chiny oraz Bułgaria. Autorzy raportu chwalą też Czechy za reformę systemu zatrudnienia, uproszczenia związane z procesem inwestycyjnym oraz skróceniem czasu zaczynania biznesu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane