• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Stadiony na Euro nie do utrzymania?

Stadiony na Euro nie do utrzymania?
Foto: TVN24 Foto: Miesiąc utrzymania Stadionu Narodowego to koszt 1,5 mln zł.

4,5 mln złotych miesięcznie kosztuje utrzymanie wszystkich stadionów wybudowanych na Euro 2012. Niskiej frekwencji na meczach nie zrekompensują same eventy - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Jak wylicza "DGP", szacowany miesięczny koszt utrzymania Stadionu Narodowego to ok. 1,5 mln zł. Tyle wynoszą opłaty za ogrzewanie, prąd, wodę i ochronę. Nie wiele mniej kosztuje utrzymanie stadionów w Gdańsku i we Wrocławiu - ok. 1 mln. zł. Najtańszy jest Stadion Miejski Poznaniu - blisko pół miliona zł.

Imprezy, marketing i fitness

Jak pisze dziennik - stadiony mają utrzymać się z trzech źródeł. Imprez, z wykorzystaniem całych stadionów bądź samych lóż, sprzedaży praw sponsorskich i marketingowych oraz z wynajmu powierzchni biur, centrów konferencyjnych, fitness klubów, sklepów kibica.

Na Stadionie Narodowym odbędzie się wkrótce finał polskiej ligi futbolu amerykańskiego, następnie koncerty Madonny i brytyjskiej grupy Coldplay oraz finał maratonu warszawskiego. Z kolei Wrocław zaplanował na ten rok koncert Prince'a, towarzyski mecz Brazylii z Japonią i turniej Polish Masters. Problem w tym, że tego typu eventy nie wystarczą - potrzebna jest frekwencja na ligowych meczach piłki nożnej, a o tę - biorąc pod uwagę poziom naszego futbolu - będzie ciężko.

Cytowany przez dziennik Jacek Bochenek dyrektor grupy sportowej w Deloitte, zauważa, że Niemcy na 80-proc. frekwencję na swoich stadionach pracowali 6 lat.

Błędy w zarządzaniu

Zdaniem cytowanych przez dziennik ekspertów błędem było też nieprzekazanie stadionów w ręce dużych firm eventowych. Polscy operatorzy nie mają szans w starciu z międzynarodowymi firmami, które dzierżawią całe sieci stadionów w Europie.

km//bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane