• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Stadion Narodowy już budzi kontrowersje

Stadion Narodowy już budzi kontrowersje
Foto: Materiały Ministerstwa Sportu Foto: Tak ma wyglądać nowy Stadion Narodowy

- Budowa nowego stadionu w Warszawie obok już istniejącego Stadionu Dziesięciolecia jest rozwiązaniem nietrafnym - uważa Robert Kaniewski z Construction Club. - To najlepsze możliwie rozwiązanie - mówi z kolei Roman Nowicki z Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości.

Zdaniem Roberta Kaniewskiego z Construction Club, skupiającego przedsiębiorców działających na rynku budowlanym, nowy projekt jest nieprzemyślany przede wszystkim z logistycznego punktu widzenia. - Przed podjęciem szczegółowych decyzji warto by odwiedzić np. Portugalię i zapoznać się z funkcjonowaniem tamtejszych obiektów, bo niektóre z nich są workiem bez dna, które trzeba dotować, a są takie, które zarabiają na siebie i przynoszą zysk dla miasta. Trzeba pamiętać o tym, że Euro 2012 kiedyś się skończy, a obiekty pozostaną - tłumaczył Kaniewski.

Innego zdania są przedstawiciele Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości. Jak twierdzi prezes kongresu Roman Nowicki, decyzja o budowie nowego stadionu w Warszawie to najlepsza z możliwych decyzji. - Stwarza ona szansę na zbudowanie obiektu do 2011 roku - uzasadnił. Nowicki zastrzegł, że nie zna szczegółów tej inwestycji. - Rozbiórka starego stadionu, wywóz ogromnej ilości gruzu i budowa na tym miejscu nowego obiektu to sprawa nie do załatwienia w tak krótkim czasie. Tym bardziej, że jest jeszcze szereg prac projektowych i przygotowawczych - podkreślił.

Ostrożniejsi w wydawaniu opinii są przedstawiciele Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Ekspert Lewiatana Jeremi Mordasewicz uważa, że nowy stadion w Warszawie powinien być przede wszystkim uniwersalny. - Powinny odbywać się tam nie tylko mecze piłki nożnej oraz inne zawody sportowe, ale także np. koncerty muzyczne - powiedział Mordasewicz. Dodał też, że w polskich warunkach stadion piłkarski raczej się nie sprawdzi, ze względu na umiarkowane zainteresowanie piłką nożną polskich kibiców.

Zdaniem Mordasewicza, dopiero stadion uniwersalny daje szansę, że ci, którzy będą w przyszłości nim zarządzać, zdołaja pokryć koszty jego funkcjonowania. - Absolutnie nie możemy sobie pozwolić na wydanie kilku miliardów złotych przed Euro 2012 na wybudowanie pomników. To muszą być w przyszłości żywe obiekty, które zwrócą te ogromne nakłady - tłumaczył ekspert.


Jak poinformowała w piątek na konferencji prasowej minister sportu Elżbieta Jakubiak, nowy wielofunkcyjny stadion na 55 tys. miejsc zostanie zbudowany na błoniach obok starego Stadionu Dziesięciolecia. Ten zaś będzie wykorzystany jako miejsce dla wielofunkcyjnej hali sportowej. Budowa nowego obiektu rozpocznie się wiosną 2009 roku. Do listopada tego roku ma zostać wyłoniona firma architektoniczna, która opracuje projekt nowego stadionu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane