• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: OFE

Środki z OFE trafią dziś do ZUS. Skomplikowana operacja rozpisana na godziny

Środki z OFE trafią dziś do ZUS. Skomplikowana operacja Odtwórz: Środki z OFE trafią dziś do ZUS. Skomplikowana operacja
Foto: sxc.hu | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Część pieniędzy z OFE trafi do ZUS | Video: Środki z OFE trafią dziś do ZUS. Skomplikowana operacja

Dziś do ZUS trafić ma ponad połowa emerytalnych składek Polaków zgromadzonych w OFE. To efekt ustawy zmieniającej system otwartych funduszy. Według niej Polacy mają dokonać wyboru, czy chcą odkładać na emeryturę tylko w ZUS, czy w ZUS i OFE.

11.00 ZUS ma otrzymać m.in. specyfikację przekazywanych aktywów oraz ich wycenę

14.00 ZUS ma otrzymać m.in. obligacje i bony skarbowe

15.00 ZUS ma otrzymać część obligacji skarbowych, emitowanych na rynki zagraniczne

17.00 Koniec operacji

Harmonogram zmian

Jednocześnie zakazuje ona otwartym funduszom inwestowania w obligacje i inne instrumenty dłużne, gwarantowane przez Skarb Państwa. Te, którymi obecnie zarządzają OFE dziś mają być przekazane do ZUS, gdzie zostaną zapisane na naszych subkontach.

Przepisy mówią, że 3 lutego 2014 r. OFE mają umorzyć 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka otwartego funduszu emerytalnego na 31 stycznia 2014 r. Fundusze mają przekazać do ZUS aktywa o wartości odpowiadającej sumie umorzonych jednostek rozrachunkowych.

Operacja rozpisana na godziny

Chodzi m.in. o obligacje i bony emitowane przez Skarb Państwa, obligacje emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, inne papiery wartościowe opiewające na świadczenia pieniężne, gwarantowane lub poręczane przez Skarb Państwa.

Cała skomplikowana operacja przekazania aktywów do ZUS rozpisana jest na godziny. Do 11 otwarte fundusze mają dostarczyć do centrali ZUS m.in. specyfikację przekazywanych aktywów oraz ich wycenę. Do godz. 14 ZUS ma otrzymać od OFE m.in. obligacje i bony skarbowe, a do godz. 15 część obligacji skarbowych, emitowanych na rynki zagraniczne. Ostatnia przewidziana operacja ma się zakończyć do godz. 17.

W sobotę weszła w życie ustawa o OFE. Ustawa przewiduje, że po 1 kwietnia każdy z ubezpieczonych będzie musiał podjąć decyzję, czy chce, aby jego przyszłe składki emerytalne trafiały tylko do ZUS, czy także do OFE.

Jeśli nie podejmie żadnej decyzji, pieniądze będą automatycznie trafiały na subkonto w ZUS. Swoją decyzję trzeba będzie przekazać do Zakładu na specjalnym formularzu do 31 lipca.

Czas na decyzję

Osoby rozpoczynające pracę będą miały na dokonanie wyboru 4 miesiące. Od 2016 r. ubezpieczeni będą mogli raz na cztery lata, pomiędzy 1 kwietnia a 31 lipca, zmieniać decyzję. Środki na subkoncie w ZUS będą podlegały identycznym zasadom gromadzenia i podziału, jak w przypadku tych, które trafiają do OFE.

Osoby, które pozostaną w OFE, będą przekazywały do niego 2,92 proc. pensji brutto. Ponadto ustawa obniża o połowę opłaty pobierane przez OFE od składek (z 3,5 proc. do 1,75 proc.) oraz przez ZUS za ich przekazywanie (z 0,8 proc. do 0,4 proc.).
Środki na subkoncie w ZUS będą podlegały identycznym zasadom gromadzenia i podziału, jak w przypadku tych, które trafiają do OFE. Ponadto ustawa wprowadza tzw. suwak bezpieczeństwa, zgodnie z którym środki osób, które wybrały OFE, przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego będą stopniowo przenoszone do ZUS.

Ustawa zakazuje także inwestowania przez OFE w obligacje skarbowe oraz w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Oznacza to, że fundusze będą mogły inwestować w większym stopniu m.in. w akcje, obligacje samorządowe, drogowe oraz korporacyjne.

Do Trybunału

Podczas gdy kolejne przepisy ustawy zmieniającej system OFE wchodzą w życie, w piątek prezydent Bronisław Komorowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

Kancelaria Prezydenta nie udostępniła w piątek mediom oryginału wniosku, a jedynie jego omówienie. Wynika z niego, że prezydent wnioskuje do TK "o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy". W szczególności chodzi o: zakaz inwestowania OFE w papiery wartościowe emitowane albo gwarantowane przez Skarb Państwa; nakaz inwestowania bardzo dużej części środków zgromadzonych w OFE w akcje w powiązaniu m.in. z usunięciem przepisów gwarantujących ubezpieczonym w OFE minimalną stopę zwrotu z inwestycji; zakaz reklamy OFE i kary za jej naruszenie.

Po otrzymaniu wniosku od prezydenta TK musi uzyskać stanowiska Sejmu i Prokuratora Generalnego. TK może też wezwać inne podmioty związane z daną sprawą do udziału w postępowaniu. Na wyznaczenie terminu rozprawy w TK zwykle czeka się miesiącami. W przypadku ważnych spraw TK może przyspieszyć rozpatrzenie wniosku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane