• rozwiń

Sprzedasz mieszkanie, zapomnij o uldze

Sprzedasz mieszkanie, zapomnij o uldze
Foto: TVN24.pl Foto: Koniec ulgi meldunkowej?

Od stycznia przyszłego roku nie będzie już ulgi meldunkowej - donosi "Gazeta Prawna". Do tej pory można było dzięki niej uniknąć płacenia podatku od dochodu ze sprzedaży mieszkania albo domu, w który było się zameldowanym co najmniej rok.

Jak ustaliła "Gazeta Prawna", rząd przygotował nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która zniesie ulgę meldunkową.

Szef resortu finansów Jacek Rostowski chce pozbyć się ulgi z dwóch powodów. Po pierwsze ułatwia ona unikanie opodatkowania nie tylko indywidualnym osobom, ale także inwestorom. Po drugie w ogóle straci rację bytu. Rząd chce bowiem - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - znieść obowiązek meldunkowy. A to uniemożliwi korzystanie z ulgi.

Rząd zamierza wynagrodzić stratę. W zamian za likwidację ulgi meldunkowej podatnicy mają dostać zwolnienie, które obowiązywało do końca 2006 roku. Podatku od sprzedaży nieruchomości nie będzie trzeba płacić, gdy pieniądze uzyskane z tej sprzedaży podatnik w ciągu dwóch lat przeznaczy na inne cele mieszkaniowe - pisze "Gazeta Prawna".

bgr/pra

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane