• rozwiń

Sprzedasz dom, zapomnij o uldze meldunkowej

Sprzedasz dom, zapomnij o uldze meldunkowej
Foto: TVN24 Foto: Koniec ulgi meldunkowej?

Od stycznia przyszłego roku nie będzie już ulgi meldunkowej - przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o PIT. Do tej pory można było dzięki niej uniknąć płacenia podatku od dochodu ze sprzedaży mieszkania albo domu, w którym było się zameldowanym co najmniej rok.

Ulgę meldunkową ma zastąpić rozwiązanie, które obowiązywało do końca 2006 r. Zgodnie z nim sprzedający nieruchomości nie zapłacą podatku, jeżeli w ciągu 2 lat przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przeznaczą na zakup innego mieszkania, czy budowę domu.

Likwidację ulgi meldunkowej pozytywnie ocenia doradca podatkowy z firmy doradztwa podatkowego Accreo Taxand Michał Galejczuk. - W tej uldze jest mnóstwo niejasności. Prowadzą one do licznych sporów z urzędami skarbowymi, które błędnie interpretują przepisy - mówi Galejczuk.

Nowe zasady ulgi odsetkowej

Jego zdaniem korzystna dla podatników będzie także zmiana przepisów dotycząca ulgi odsetkowej, która pozwala na odliczenie od dochodu odsetek od kredytu zaciągniętego na budowę domu lub mieszkania. Obecnie podatnicy, którzy chcą zaciągnąć tańszą pożyczkę na spłatę wziętego wcześniej kredytu hipotecznego muszą się liczyć z utratą tej ulgi.

To zmiana bardzo oczekiwana, idąca w dobrym kierunku - uważa ekspert z Accreo Taxand

To zmiana bardzo oczekiwana, idąca w dobrym kierunku - uważa ekspert z Accreo Taxand

Projekt MF tę sytuacje zmienia. Zgodnie z nim ulga odsetkowa ma objąć nie tylko odsetki od pierwotnie uzyskanego kredytu, ale także odsetki od kredytu (pożyczki) przeznaczonej na jego spłatę, czyli tzw. kredytu refinansowego czy kredytu konsolidacyjnego, zastępującego kilka kredytów

- To zmiana bardzo oczekiwana, idąca w dobrym kierunku - uważa ekspert z Accreo Taxand. Tym bardziej, że zainteresowanie zmianą kredytu na tańszy jest bardzo duże. Utrata prawa do ulgi odstraszała jednak od tego podatników.

1 proc. także w korekcie

Resort finansów chce w 2009 r. zmienić nieco zasady przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Obecnie można to zrobić tylko w deklaracji podatkowej. Nowy projekt zakłada, że wskazać konkretną organizację, na której konto chcemy przeznaczyć pieniądze będzie można także w korekcie zeznania podatkowego. Jednak - aby trafiły one do beneficjenta - korektę trzeba będzie złożyć najpóźniej do końca czerwca. Zgodnie z projektem nowelizacji, pieniądze mają być przekazywane na konta organizacji pożytku publicznego w lipcu. Naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł, na życzenie podatnika, udzielić organizacji pożytku publicznego informacji o osobie, która przekazała na jej rzecz podatek. Dane te będą obejmować imię i nazwisko, adres i wysokość przekazanej kwoty.

Dostaniesz Nobla, podatku nie zapłacisz

Mają się też zmienić zasady opodatkowania niektórych odszkodowań, na przykład za szkody górnicze. Zgodnie z obecnymi przepisami na zwolnienie podatkowe mogą liczyć tylko właściciele zniszczonych nieruchomości. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich rozwiązanie takie jest niezgodne z konstytucją. Po zmianie przepisów zwolnienie obejmie także dzierżawców nieruchomości.

W ustawie mają się także pojawić nowe zwolnienia podatkowe. Pierwsze ma objąć pomoc finansową udzieloną z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, w związku ze zdarzeniem losowym. Jak informuje Szymon Milczanowski, obecnie taka pomoc nie podlega opodatkowaniu dzięki wydanym przez MF rozporządzeniom, np. po uruchomieniu pomocy w związku z katastrofą w Kopalni Halemba.

W ustawie ma znaleźć się również zwolnienie dla dochodu z nagród uzyskanych przez podatników za wybitne osiągnięcia z dziedziny nauki, kultury i sztuki, oraz z tytułu działalności na rzecz praw człowieka (np. Nobla, Tempeltona). Obejmie jednak ono tylko tę część dochodu, która zostanie przekazana na cele pożytku publicznego.

W ustawie o PIT mają się znaleźć też nowe zasady dotyczące preferencyjnego rozliczenia podatkowego osób samotnie wychowujących dzieci. Obejmą one m.in. osoby wychowujące dzieci niepełnosprawne otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny i rentę socjalną. W przypadku rozliczenia z dzieckiem pełnoletnim, uczącym się, z ustawy zniknie ograniczenie, które pozwala na ulgę tylko w przypadku nauki w polskich szkołach. Zgodnie z projektem w 2009 r. dochód na dzieci, który nie spowoduje utraty prawa do wspólnego rozliczenia ma wynieść 3 tys. 89 zł.

bgr/iga

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane