• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Sprzedajesz mieszkanie? Poczekasz cztery miesiące

Sprzedajesz mieszkanie? Poczekasz cztery miesiące
Foto: TVN24 Foto: Sprzedać mieszkanie nie jest łatwo

Sprzedaż mieszkania zajmuje średnio 4 miesiące - wynika z danych Home Brokera. Z dużych miast najłatwiej sprzedać mieszkanie w Trójmieście, a najtrudniej w Poznaniu.

Według wyliczeń Home Brokera sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym zajmuje przeciętnie 114 dni. Tyle czasu mija od wystawienia oferty do zawarcia umowy finalnej.

Trójmiasto kontra Poznań

Najszybciej mieszkania sprzedają się w Trójmieście. Cały proces trwa tu przeciętnie 110 dni. Wynikać to może z relatywnie niskiej wartości mieszkań, które znalazły nabywców w ostatnich 12 miesiącach (średnia cena 271 tys. zł).

Na drugim miejscu uplasowała się Warszawa z wynikiem o dwa dni gorszym. W stolicy najszybciej dochodzi natomiast do podpisania umów przedwstępnych – następuje to przeciętnie 56. dnia od wprowadzenia oferty do sprzedaży, czyli przed upływem dwóch miesięcy.

Najdłużej wśród największych miast sprzedaż mieszkań trwa w Poznaniu. Przeciętnie potrzeba tam aż 142 dni, aby przeprowadzić cały proces zbycia lokalu.
– Obserwujemy przeciągające się formalności związane z kredytowaniem zakupu. Ponadto w Poznaniu ciągle mamy do czynienia z atmosferą wyczekiwania wśród kupujących. Nabywcy nawet, jeśli upatrzą sobie jakąś nieruchomość wstrzymują się z zakupem mając nadzieję na lepszą ofertę – mówi Łukasz Gralak, doradca Home Broker z Poznania.

Drogie schodzą dłużej

Jak wynika z danych najszybciej można upłynnić mieszkanie o wartości do 100 tys. złotych. Trwa to przeciętnie 55 dni.

Najdłużej na nabywcę czekają natomiast najdroższe lokale (o wartości ponad pół miliona złotych). Na podpisanie umowy przedwstępnej trzeba czekać tu średnio 107 dni, a finalnej – 196 dni, czyli ponad pół roku. Jednocześnie w tym przypadku bardzo wydłuża się okres między umową przedwstępną i ostateczną (prawie trzy miesiące). Jest to spowodowane koniecznością zgromadzenia relatywnie wysokiej sumy pieniędzy.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane