• rozwiń

Sprawiedliwość przed francuskim sądem

Sprawiedliwość przed francuskim sądem
Foto: TVN24.pl Foto: Polscy robotnicy dochodzili sprawiedliwości przed francuskim sądem

Zapadł wyrok w procesie o niewolnicze zatrudnianie polskich robotników: 2 lata więzienia w zawieszeniu i 15 tys. euro grzywny dla nieuczciwych francuskich pracodawców.

Sąd w Macon (Burgundia) określił warunki, w jakich pracowali Polacy, były urągające ludzkiej godności i uznał winę właścicieli firmy budowlanej MGR Amenagement: obywatela francuskiego Francisco Fernandeza i Polki Edyty Juśkiewicz.

Według sądu, grupa 40-60 polskich robotników pracowała na czarno w Macon w latach 2004-2005. Praca Polaków była opłacana znacznie poniżej stawki minimalnej. Pracownicy otrzymywali od 200 do 400 euro miesięcznie za kilkanaście godzin pracy dziennie. W dodatku, należne im pieniądze pracownicy dostawali z opóźnieniem i mieszkali w nieludzkich warunkach - ponad 20 osób spało na powierzchni 60 m kw.

Interwencja ambasady polskiej we Francji, do której robotnicy zwrócili się z prośbą o pomoc, nie przyniosła żadnego rezultatu. Polacy postanowili dochodzić sprawiedliwości przed francuskim sądem.

Właściciele nieuczciwej firmy szukali pracowników przez ogłoszenia w Polsce. Obiecywali w nich płacę w wysokości 700 euro miesięcznie i dodatkowo pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania.

pol

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane