• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Sprawdź, jak uniknąć 5 zł za litr

Sprawdź, jak uniknąć 5 zł za litr
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Bielak: Odpowiednia jazda zaoszczędzi nawet 30 proc. paliwa

W czasach, gdy wysokie ceny paliw skutecznie zniechęcają do podróżowania samochodem, a każda wizyta na stacji benzynowej przeraża, warto zastanowić się nad tym w jaki sposób jeździmy. A ekonomiczna jazda pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

- Ortodoksyjnie podchodząc do zasad ekonomicznej jazdy można zaoszczędzić od 30 do 50 proc. Natomiast oszczędzając jedynie niekiedy i w niektórych warunkach możemy zaoszczędzić około 10 procent - przekonuje Jakub Bielak z Akademii Bezpiecznej Jazdy.

A dla przeciętnego kierowcy 10 proc. może oznaczać nawet kilkaset złotych oszczędności. - Dla osoby, która jeździ samochodem spalającym średnio osiem litrów na 100 km w przebiegu rocznym około 50 tyś. kilometrów i przy średniej cenie benzyny, można zaoszczędzić nawet 1720 zł - dodaje Bielak.

Dla osoby, która jeździ samochodem spalającym średnio osiem litrów na 100 km w przebiegu rocznym około 50 tyś. kilometrów i przy średniej cenie benzyny, można zaoszczędzić nawet 1720 zł

Bielak o ekonomicznym prowadzeniu

Noga z gazu

Eksperci przekonują, że w oszczędzaniu z pewnością pomoże odpowiednia troska o własne auto. - Pamiętajmy o regularnych przeglądach samochodu. Wyregulowanie silnika i usunięcie drobnych usterek daje do 4 proc. oszczędności w zużyciu paliwa - przekonują.

Warto również przyjrzeć się stylowi naszej jazdy, gdyż agresywny sposób prowadzenia auta sprawia, że spalanie rośnie nawet o 20 proc. Zaoszczędzić pozwoli spokojna jazda, a podczas długich postojów, jak na przykład na przejeździe kolejowym, pamiętajmy o zgaszeniu silnika.

Odpowiednie ogumienie zaoszczędzi 10 proc.

Ponadto należy pamiętać o dobraniu odpowiednich opon i ich właściwym napompowaniu. Zbyt niskie ciśnienie powoduje wyższe zużycie paliwa, nawet o 10 procent. Nie bez znaczenia też jest dobranie odpowiedniego oleju silnikowego. - Ułatwi to pracę silnika i sprawi, że zużycie paliwa zmniejszy się nawet o 2 proc. - argumentują specjaliści.

I dodają: - Spalanie naszego samochodu zmaleje, gdy będziemy pamiętali o zlikwidowaniu dodatkowego obciążenia auta, będziemy jeździć na możliwie najwyższym biegu i jak najczęściej hamowali silnikiem.

mwr/korv

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane