• rozwiń
  • WIG20 2195.51 +0.73%
  • WIG30 2487.03 +0.64%
  • WIG 57803.06 +0.32%
  • sWIG80 11598.70 +0.08%
  • mWIG40 3724.26 +0.25%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:29

Dostosuj

Sprawdź, czym bawi się twoje dziecko

Sprawdź, czym bawi się twoje dziecko
Foto: tvn 24 Foto: Niebezpieczne zabawki powodują wiele wypadków

Mogą uszkodzić wzrok i słuch, spowodować zadławienie, a nawet doprowadzić do śmierci. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Inspekcję Handlową, liczba niebezpiecznych zabawek wzrasta. Co trzecia zabawka na rynku może zagrażać życiu dzieci.

Kontrola objęła 220 sklepów detalicznych, hurtowni i hipermarketów. Inspekcja Handlowa przebadała 1079 różnych zabawek, z czego zakwestionowano ponad 34 proc. produktów.

Odpadające części

Nieprawidłowości dotyczyły zwłaszcza oznakowania zabawek. Brakuje zwłaszcza wymaganych prawem informacji, np. o przeznaczeniu zabawek do odpowiedniej kategorii wiekowej, a także instrukcji i ostrzeżeń, które umożliwiają bezpieczne korzystanie z zabawki.

Produkty poddano też specjalistycznym badaniom laboratoryjnym. Stwierdzono nieprawidłowe rozwiązania konstrukcyjne i techniczne, np. małe elementy, które mogą odłączyć się od zabawki, kolorowe magnesy, które dziecku łatwo pomylić z cukierkami czy zbyt długie linki, w które można się zaplątać.

Niektóre zabawki mogły doprowadzić do uszkodzenia słuchu dziecka ze względu na wysoki poziom ciśnienia akustycznego. Nadal na rynku dostępne są pistolety na kulki plastikowe, w których przekroczona została dopuszczalna energia kinetyczna wystrzeliwanych pocisków, a strzał może spowodować poważne obrażenia.

Szkodliwe substancje

Z kontroli wynika również, że w niektórych produktach przekroczono dopuszczalne normy wielu substancji chemicznych m.in. chromu i ołowiu, a także ftalanów. Gryzienie takiej zabawki w wielu przypadkach, może spowodować zatrucie.

W efekcie przeprowadzonej kontroli Inspekcja Handlowa wydała 31 decyzji, w których nakazała wycofanie niebezpiecznych produktów z rynku. Do organów ścigania skierowano 34 zawiadomienia o możliwości popełniania przestępstwa polegającego na wprowadzaniu do obrotu wyrobów niespełniających zasadniczych wymagań.

eko/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane