• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Sprawdź akt notarialny. Może być nieważny...

Sprawdź akt notarialny. Może być nieważny...
Foto: TVN24 Foto: Umowy za złotówkę mogą być nieważnie

Całkiem niedawno lokatorzy na wyścigi wykupywali spółdzielcze mieszkania za symboliczną złotówkę. Wiele spółdzielni mieszkaniowych przy podpisywaniu aktów notarialnych reprezentował tylko jeden pełnomocnik. Teraz często okazuje się, że takie umowy są nieważnie - ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna".

Chodzi o 709 tys. aktów notarialnych, przenoszących własność lokali spółdzielczych, które sporządzono w Polsce od lipca 2007 r. do końca 2008 r.

Teraz tysiące spółdzielców, którzy za symboliczną złotówkę wykupili mieszkania, muszą się liczyć z koniecznością ponownej wizyty u notariusza.

Jeden podpis to za mało

Jeśli na ich aktach notarialnych figuruje tylko jeden podpis przedstawiciela zarządu spółdzielni, to może się okazać, że transakcja jest nieważna i trzeba ją powtórzyć. Powód? Zgodnie z prawem spółdzielczym, w takich sprawach decyzję powinno podejmować dwóch członków zarządu. To rażące przeoczenie notariuszy i władz spółdzielni - ocenia "DGP".

Spółdzielnie przekonują, że działają zgodnie z prawem. Jak wyjaśniają, często po prostu nie ma możliwości, by zarząd w komplecie był obecny przy podpisywaniu każdego aktu.

Krajowy Związek Lokatorów i Spółdzielców zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości o zajęcie stanowiska w tej sprawie - informuje dziennik.

mon/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane