• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Sposób na zrażonego inwestora

Sposób na zrażonego inwestora
Foto: TVN24 Foto: Fundusze oferują nowe produkty, by odrobić straty inwestorów i swoje

Produkty strukturyzowane, czyli gwarantujące brak straty kapitału, podbijają polski rynek finansowy - pisze "Gazeta Prawna". Od początku roku nie ma tygodnia, żeby któryś bank, TFI, ubezpieczyciel czy pośrednik finansowy nie ogłosili subskrypcji lub wprowadzenia do ciągłej sprzedaży takiego produktu.

Oferty strukturyzowane z jednej strony gwarantuje ochronę całości, a przynajmniej większości kapitału, a z drugiej daje potencjalnie nieograniczone możliwości partycypacji w zyskach zarówno ze wzrostów, jak i spadków cen akcji specjalnie dobranych spółek.

Na przykład w placówkach Noble Banku lub u sprzedawców Open Finance w produkcie "Dolar kontra reszta świata" zysk klienta ustalany jest na podstawie umocnienia się koszyka czterech walut rynków wschodzących względem dolara. Inwestor korzysta więc zarówno z umacniania się tych walut, jak i osłabienia dolara.

- Taka oferta jest szczególnie interesująca, zwłaszcza w sytuacji dużej zmienności na europejskich rynkach kapitałowych - mówi Wojciech Trybuszkiewicz, dyrektor departamentu bancassurance w Grupie Generali.

Strach przed ryzykiem doszedł do głosu

Według szacunków uczestników rynku w ubiegłym roku ulokowaliśmy w tego typu produktach około 10 mld zł. - W tym roku ta wartość może wzrosnąć nawet o połowę - mówi Maciej Kossowski, prezes WealthSolutions.

Dodaje, że będzie to efekt zwiększającej się awersji do ryzyka po ostatnich zawirowaniach na rynkach finansowych i poszukiwania przez inwestorów bezpieczniejszych form lokowania oszczędności.

Także oferujący jednostki funduszy, którzy wcześniej mówili "zielonym" inwestorom głównie o zyskach, zaczęli nagle kłaść nacisk na ryzyko.

- W dużej mierze wzrost będzie również spowodowany wejściem na rynek detaliczny produktów strukturyzowanych dwóch największych banków w Polsce - Pekao i PKO BP - mówi Maciej Kossowski.

- Konkurencja na tym rynku rośnie, co objawia się wprowadzeniem bardzo zaawansowanych produktów, m.in. takich, jak dodawanie do lokat strukturyzowanych wysokich gwarantowanych odsetek - dodaje mówi Przemysław Guberow, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Grupie Noble Bank.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane