• rozwiń
  • WIG20 2235.12 +0.06%
  • WIG30 2534.00 +0.10%
  • WIG 58784.68 +0.06%
  • sWIG80 11590.82 +0.17%
  • mWIG40 3754.48 +0.20%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:36

Dostosuj

Sposób na powódź? Nowy podatek

Sposób na powódź? Nowy podatek
Foto: TVN24 Foto: Kołodko proponuje

Skąd wziąć pieniądze na walkę ze szkodami popowodziowymi? Były wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko w "Rzeczpospolitej" proponuje specjalne, jednorazowe instrumenty fiskalne w postaci swoistego podatku solidarnościowego, nałożonego na lepiej uposażone warstwy społeczeństwa.

Proponowany przez Kołodkę podatek solidarnościowy, miałby pomóc w zlikwidowania skutków obecnego kataklizmu oraz stworzeniu zabezpieczeń przed podobnymi zdarzeniami w przyszłości.

Autor ocenia, że samorządy nie podołają finansowo tym wyzwaniom, a skromne dotacje z budżetu centralnego także nie załatwią sprawy.

Na razie nie wiadomo, jak wielkie sumy wchodzą w grę, gdy idzie o pomoc państwa w odbudowie kraju. Premier Donald Tusk mówił w poniedziałek, że projekt pomocy dla powodzian będzie "wielomiliardowy".

W rozmowie z "Rz" Małgorzata Woźniak, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, oznajmiła, rząd przekazał już 152,5 mln zł na zapomogi dla poszkodowanych,

a kolejne 43,5 mln zł otrzymały samorządy na walkę z żywiołem. To oczywiście nie koniec.

Co z gospodarką?

Ekonomiści zastanawiają się też, jak powódź wpłynie na gospodarkę. Kołodko uważa, że trudno jest obecnie ocenić konsekwencje ekonomiczne powodzi, ale nie powinny one przekroczyć pół procenta Produktu Krajowego Brutto (PKB).

W dłuższym okresie nie jest to znacząca wartość i trudno porównać obecną sytuację w Polsce do trzęsienia ziemi na Haiti w lub tego z 1995 r. w japońskim Kobe, uważa Kołodko.

Ryszard Petru z BRE Banku ocenia z kolei w "Rz", że wzrost gospodarczy z uwagi na powódź może być niższy w tym roku o 0,1 – 0,2 pkt proc. PKB. – Gdy jednak ruszy odbudowa i wydatki na inwestycje wzrosną, sytuacja się poprawi – dodaje.

mtom/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane