• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Spór ws. skupowania obligacji do Trybunału. Niemcy mają uwagi

Spór ws. skupowania obligacji do Trybunału. Niemcy mają uwagi
Foto: tvn24/ curia.europa.eu Foto: Sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu

Trybunał Konstytucyjny Niemiec przekazał postępowanie w sprawie skupowania obligacji przez Europejski Bank Centralny Trybunałowi Sprawiedliwości UE - podał TK w Karlsruhe. To pierwszy taki przypadek w historii niemieckiego Trybunału. Według sędziów w Karlsruhe EBC przekroczył kompetencje.

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu ma teraz zbadać, czy decyzję o skupowaniu obligacji można ograniczyć, by była ona zgodna z unijnym prawem - pisze w piątek agencja dpa.

Uwagi Trybunału

EBC postanowił ponad dwa lata temu, że może skupować obligacje wybranych krajów strefy euro w teoretycznie nieograniczonej ilości.

Warunkiem jest wystąpienie danego kraju z wnioskiem o taką interwencję oraz zobowiązanie się do przeprowadzenia reform strukturalnych i do ograniczenia wydatków. Decyzja uspokoiła sytuację na rynkach. Do tej pory żaden kraj nie poprosił o skup obligacji.

Sędziowie TK uważają, że decyzja EBC narusza zakaz bezpośredniego finansowania budżetów krajów członkowskich i może prowadzić do transferu pieniędzy między krajami na znaczną skalę, przyjmując formę "wyrównywania poziomu finansowego", czego nie przewidują traktaty unijne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane