• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Spółki przeczekują panikę na GPW

Spółki przeczekują panikę na GPW
Foto: TVN24.pl Foto: Firmy czekają na lepszy czas

Spadki na parkiecie przestraszyły giełdowych debiutantów - zauważa "Puls Biznesu". Spółki jedna po drugiej przekładają oferty publiczne. I dobrze - oceniają eksperci.

Pierwszą spółką, która podjęła decyzję o przełożeniu debiutu była Hoopla.pl, za nią poszły Zakłady Mięsne Herman. - Jesteśmy przerażeni sytuacją na giełdzie - mówi Teresa Pietrzyk, wiceprezes Hermana. O nowym terminie emisji pomyśli też Krosglass, producent włókna szklanego i Pro-Bud.

Fatalnie trafił również Hardex, producent płyt pilśniowych, i Harper Hygienics wytwórca materiałów higienicznych. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła ich prospekty w poniedziałek. Pierwsza z firm zapewniała, że niestraszna jej korekta czy bessa. Szybko jednak zmieniła zdanie.

- Doszliśmy do wniosku, że nie będzie to dobry moment na ofertę. Będziemy z uwagą śledzić rozwój wydarzeń na GPW, aby we właściwym momencie wznowić działania - mówi Anna Juszczyk z zarządu Hardeksu.

Kiedy stablizacja?
Kiedy rynek ma szansę się uspokoić? - Myślę, że fala umorzeń jednostek funduszy może przedłużyć korektę jeszcze o kilka tygodni. Przewiduję, że rynek odbije się już w drugim kwartale i druga połowa tego roku będzie czasem wzrostów - komentuje na łamach gazety Wojciech Gudaszewski, prezes Wrocławskiego Domu Maklerskiego.

Spółkom, których prospekty emisyjne KNF właśnie zatwierdziła, radzi poczekać z zapisami na akcje.

- Teraz szczególnie trudno będzie uplasować dużą ofertę, o wartości powyżej 50 mln zł, bo fundusze wstrzymują się z zakupami. Ich zarządzający głowią się, które spółki z portfela sprzedawać, a nie co kupować - dodaje Gudaszewski.

Podobnego zdania jest Paweł Puterko z firmy ProfesCapital, która doradza spółkom w procesie upublicznienia. Zaznacza, że przy 5-procentowych spadkach indeksów należałoby się zastanowić nad przełożeniem oferty.

Są wyjątki
Wyjątkiem może być Cyfrowy Polsat - zauważa "Puls Biznesu". Rynek od dłuższego czasu ostrzył sobie zęby na wielką ofertę największej platformy cyfrowej w Europie Środkowej i Wschodniej. W środę firma dostała zielone światło od KNF. Specjaliści rynku kapitałowego sugerują, że Cyfrowy Polsat chce jak najszybciej rozpocząć ofertę. Sama spółka jest jednak ostrożna w deklaracjach. - Decyzja zapadnie w najbliższych dniach — mówi Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu.

Rynek kapitałowy raczej nie ma wątpliwości, że jego oferta będzie udana.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane