• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Spisek gigantów z Doliny Krzemowej? Pracownik odrzuca ugodę i chce 10 razy więcej

Spisek gigantów z Doliny Krzemowej? Pracownik odrzuca ugodę i chce 10 razy więcej

Micheal Devine, jeden z powodów w zbiorowym pozwie przeciwko m.in. Apple'owi i Google'owi poprosił sąd o odrzucenie wartej 324 miliony dolarów ugody wynegocjowanej przez jego własnych prawników. Sprawa dotyczy gigantów technologicznych z Krzemowej Doliny, którzy mieli spiskować w celu ograniczania pracownikom podwyżek wynagrodzenia.

Devine jest jednym z czterech wymienionych z nazwiska powodów w pozwie zbiorowym obejmującym 64 tys. osób.

Zarzucają oni gigantom Doliny krzemowej - firmom Apple, Google, Adobe oraz Intel - że zawarły tajne porozumienie, że nie będą podkupywać sobie wzajemnie pracowników. Według pozywających celem zmowy było ograniczenie wysokości pensji.

Prawnicy reprezentujący powodów wynegocjowali ugodę z firmami, według której miały one wypłacić 324 mln dol. odszkodowania.

Teraz porozumienie stanęło jednak pod znakiem zapytania. Micheal Devine w liście do sędzi Lucy Koh sprzeciwił się mu i opisał je ako "rażąco nieodpowiednią". "Chcemy prawdziwej sprawiedliwości" - napisał Devine.

Chcą 10 razy więcej

Jak argumentował, wynegocjowana wartość ugody stanowi jedynie 10 proc. wysokości poniesionych przez pracowników szkód. Według ekspertów wynoszą one bowiem aż 3 mld dol. Takiej kwoty odszkodowania domagają się też pracownicy.

"Czy uczciwe byłoby, gdyby złodziej, który został złapany na kradzieży iPada z Apple Store zapłacił 40 dolarów i odszedł z tabletem" - pyta w liście Devine i od razu odpowiada: "Oczywiście, że nie".

Jeśli nie dojdzie do ugody, rozprawa w tej sprawie ma odbyć się jeszcze w maju.

Maile kierownictwa

Jednym z materiałów dowodowych w sprawie są maile, jakie wymieniali pomiędzy sobą założyciel Apple'a Steve Jobs i dyrektor generalny Google'a, Erick Schmidt. W jednym z nich, Schmidt informował Jobsa, że osoba odpowiadająca w Google za rekrutację, która zabiegała o pozyskanie człowieka pracującego w Apple, zostanie zwolniona.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane