• rozwiń
  • WIG20 2321.41 +0.64%
  • WIG30 2656.21 +0.41%
  • WIG 60192.60 +0.36%
  • sWIG80 11866.81 -0.10%
  • mWIG40 4016.05 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Śpioszki wkrótce podrożeją

Śpioszki wkrótce podrożeją
Foto: TVN24 Foto: Ministesrtwo Finansów chce zmienić ustawę i podnieść VAT na ubranka dla niemowląt

Ministerstwo Finansów zamierza podwyższyć od 1 stycznia 2011 roku VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci. Rozwiązanie takie przewiduje opublikowany we wtorek przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o VAT.

Podatek na odzież dla niemowląt i obuwie dla dzieci wzrósłby z 7 proc. obecnie do 23 proc. Zgodnie z ustawą okołobudżetową podstawowa stawka VAT ma wzrosnąć 1 stycznia 2011 r. z 22 proc. do 23 proc.

"Musimy wykonać unijny wyrok"

MF wyjaśnia w uzasadnieniu do projektu, że musi wykonać wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Uznał on, że stosowana przez Polskę obniżona stawka podatku VAT w wysokości 7 proc. w odniesieniu do dostaw, importu i tzw. wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego, jest niezgodna z prawem unijnym. Według MF niewykonanie tego wyroku mogłoby spowodować konsekwencje finansowe dla Polski.

- Stoimy przed koniecznością wykonania wyroku poprzez wprowadzenie zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. Brak podjęcia tych kroków, może skutkować nałożeniem przez KE ryczałtu lub kary pieniężnej albo obu tych kar łącznie - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa resortu finansów Magdalena Kobos.

Jaki kary nam grożą

Dodała, że w przypadku Polski okresowa kara pieniężna, naliczana za każdy dzień trwania naruszenia prawa UE, wynosi od 4,5 tys. do 270 tys. euro, a minimalna kwota ryczałtu wynosi obecnie 4.163 tys. euro.

- Ryzyko sankcji jest duże - karę za niewykonanie wyroku zapłaciła np. Francja w sprawie dotyczącej polityki rybołówstwa. Ryczałt wyniósł wtedy 20 mln euro, a okresowa kara pieniężna ok. 57 mln euro za każde pół roku, licząc od dnia ogłoszenia wyroku do dnia usunięcia naruszenia - wyjaśniła.

Pod koniec października Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska bezprawnie stosuje obniżoną, 7-procentową stawkę VAT na buty i ubranka dla dzieci. Trybunał odrzucił polską argumentację, że stosowanie niższej stawki ma na celu stymulowanie przyrostu naturalnego i przyczynia się do przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Eksperci są zdania, że ceny dziecięcej odzieży wzrosną.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane