• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Spał w piwnicy, by dłużej pracować

Spał w piwnicy, by dłużej pracować
Foto: Adecco Foto: W Norwegii wybuchła burza wokół tamtejszego oddziału Adecco

Największa na świecie agencja pracy tymczasowej Adecco zadeklarowała radykalną zmianę sytuacji w swoim norweskim oddziale. Firma stoi w obliczu szeregu zarzutów naruszenia przepisów prawa pracy, obowiązujących w tym kraju.

Szereg norweskich samorządów ogłosiło w ostatnim czasie, że nie zamierzają przedłużać swoich umów z Adecco. Nastąpiło to po doniesieniach mediów o licznych przypadkach naruszania warunków pracy w placówkach opieki i służby zdrowia, gdzie zatrudniano personel za pośrednictwem Adecco.

Zarzuty dotyczyły zwłaszcza ogromne liczby godzin nadliczbowych, które nie były odpowiednio wynagradzane. Opisywano m.in. przypadek domu opieki w Oslo, gdzie wynajęty przez Adecco pracownik pracował 84 godziny w tygodniu bez dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny. Dodatkowo miał on spać w piwnicy zakładu, aby móc dłużej pracować.

Gwałtowny zysk

Adecco Norwegia uznała część przypadków naruszenia w zakładach opieki zdrowotnej prawa pracy obowiązującego w Norwegii. Miał za nie być odpowiedzialny szef oddziału zdrowia w firmie, który złożył rezygnację z pracy pod koniec lutego.

Na konferencji prasowej w czwartek szef norweskiego oddziału Anders Oewre-Johnsen zadeklarował, że każdy z zatrudnionych otrzyma należności za nadgodziny.

Adecco zanotowało w ubiegłym roku gwałtowny wzrost zysku netto: w 2010 roku wyniósł 423 mln euro, podczas gdy rok wcześniej było to zaledwie 8 milionów euro.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane