• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Spadkobierca "króla butów" walczy o majątek

92-letni kanadyjski przedsiębiorca czeskiego pochodzenia, syn założyciela słynnej firmy obuwniczej "Bata" - Tomasza Baty - będzie domagał się od władz Czech odszkodowania za przejęty po wojnie przez państwo majątek firmy.

Bata junior możliwość ubiegania się o rekompensatę uzyskał dzięki wyrokowi sądu, który oczyścił jego rodzinę z zarzutów o kolaborację z nazistami, na podstawie których po drugiej wojnie światowej znacjonalizowano przedsiębiorstwo jego ojca.

Prokuratura generalna w Pradze podczas zeszłotygodniowej rozprawy przedstawiła dowody, potwierdzające wsparcie udzielane oddziałom walczącym z nazistami, a także świadectwa Żydów - pracowników zakładów Baty, których przyrodni brat założyciela fabryki i stryj baty juniora - Jan Antonin uchronił przed wysłaniem do obozów koncentracyjnych.

W zeszłym tygodniu sąd w Pradze oczyścił Jana Antonina Batę z zarzutów i orzekł, że jest niewinny. O rehabilitację zmarłego w 1965 roku Jana Antonina zabiegała rodzina.

- Mój stryj był odważnym patriotą, który wspierał czechosłowackie władze na uchodźstwie, walkę z faszyzmem i nigdy, podobnie jak pozostali członkowie rodziny, nie sprzeniewierzył się czeskim wartościom - mówił po ogłoszeniu wyroku Tomasz Bata junior.

Burzliwa historia

Na początku XX wieku "Bata" z niewielkiej firmy rodzinnej stała się jednym z największych czeskich przedsiębiorstw. Firma z siedzibą w Zlinie (na Morawach) sławę zyskała dzięki masowej produkcji i niskim cenom wytwarzanego obuwia. Jako pierwsza w świecie wprowadziła też ceny ułamkowe, z końcówką ".99" i wdrożyła program zarządzania jakością.

W latach 20. już jako wielkie przedsiębiorstwo "Bata" zaczęła wchodzić na rynki zagraniczne, m.in. otworzyła swoje zakłady w Chełmku, w województwie małopolskim.

Komunistyczne władze powojennej Czechosłowacji postawiły późniejszemu właścicielowi firmy - Janowi Antoninowi Bacie zarzuty współpracy z hitlerowcami. Komuniści skazali go zaocznie na 15 lat więzienia za "unikanie walki z nazistami". On sam w marcu 1939 roku - tuż przed wkroczeniem wojsk Hitlera do Czechosłowacji - wyjechał do Wielkiej Brytanii, a potem do Ameryki.

Po drugiej wojnie światowej firma z Czechosłowacji przeniosła działalność do Kanady.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane