• rozwiń
  • WIG20 2240.73 +0.23%
  • WIG30 2536.87 +0.19%
  • WIG 58913.70 +0.16%
  • sWIG80 11582.91 +0.09%
  • mWIG40 3754.84 -0.11%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:48

Dostosuj

Temat: Ukraina

Spada nasz eksport na Ukrainę. Piechociński: Może być jeszcze gorzej

Piechociński: Eksport na Ukrainę spadł o 10 proc. Odtwórz: Piechociński: Eksport na Ukrainę spadł o 10 proc.
Foto: PAP/ Darek Delmanowicz | Video: TVN24 Biznes i Świat, Foto: Wymiana handlowa z Ukrainą się kurczy | Video: Piechociński: Eksport na Ukrainę spadł o 10 proc.

Wydarzenia na Ukrainie uderzają w polskie firmy. W ciągu pierwszych 20 dni 2014 r. nasz eksport do tego kraju spadł o prawie 10 proc. w porówniau do ubiegłego roku. W czarnym scenariuszu spadek może wynieść nawet 30-40 proc. - informuje ministerstwo gospodarki.

- Jest pewien proces zmniejszenia się polskiego eksportu na Ukrainę, widzimy to szczególnie w pierwszych 20 dniach tego roku, gdzie mamy spadek blisko 10-procentowy w stosunku do poprzedniego roku - mówił na briefingu wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Ukraina jest ważnym partnerem handlowym naszego kraju. Według wstępnych danych GUS w zeszłym roku nasz eksport wyniósł tam 5,7 mld dol. i był o 8,5 proc. wyższy niż w 2012 r. Dzięki temu kraj ten jest 8. największym odbiorcą naszych towarów.

Czarny scenariusz: Spadek prawie o połowę

Według Piechocińskiego "w czarnym scenariuszu" można założyć, że w skali całego roku nasza wymiana może spaść nawet o 30-40 proc. Zastrzegł jednak, że sytuacja u naszego wschodniego sąsiada jest bardzo dynamiczna i wiele może się zmienić. Zaznaczył, że nawet wielka pomoc międzynarodowa dla Ukrainy może być mało skuteczna, jeśli będziemy mieli do czynienia z ucieczką kapitału międzynarodowego z tego kraju.

w pierwszych 20 dniach tego roku mamy blisko 10-procentowy spadek eksportu w stosunku do poprzedniego roku

minister gospodarki Janusz Piechociński

- Na razie mimo zmniejszonego wolumenu wymiany największą groźbę widzimy w bardzo potężnej, nieuchronnej dewaluacji hrywny. Kilka lat temu mieliśmy taką sytuację przy dużo bardziej obliczalnej polityce; dewaluacja hrywny wywołała spore napięcia pomiędzy partnerami po obu stronach granicy. Wiele płatności nie dotarło do polskich przedsiębiorstw - mówił Piechociński.

- Chciałbym, żeby tę kwestię w swoich analizach, co do kierunków eksportowych, bardzo starannie przeanalizowali nasi przedsiębiorcy - dodał minister.

Podczas dewaluacji lokalna waluta osłabia się wobec walut zewnętrznych, m.in. dolara, w którym wiele firm prowadzi rozliczenia. W wyniku tego wiele towarów sprowadzanych zza granicy staje się droższymi na lokalnym rynku.

Gwarancja na eksport

Zdaniem wicepremiera, Bank Gospodarstwa Krajowego i Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych powinny monitorować nowe kontrakty, aby ograniczać do minimum ryzyko naszych przedsiębiorców.

Jak podkreślił Piechociński należy też rozważyć poszerzenie możliwości działania gwarancji kredytowych dla eksporterów na Ukrainę. - Na trudnych rynkach mamy takie doświadczenie z wieloma krajami. To jest coś, co zdejmuje nadmierne ryzyka z przedsiębiorców, bo łatwiej jest negocjować i wyegzekwować płatności w relacjach państwo z państwem, minister finansów-minister finansów, czy BGK z jego odpowiednikiem po drugiej stronie - przekonywał.

Polskie wsparcie dla ukraińskiego biznesu

Zadeklarował, że MG chce też poszerzać wsparcie dla przedsiębiorców ukraińskich, głównie przez kierowaną do nich pomoc techniczną, a także ułatwianie kontaktów międzynarodowych.

Wicepremier zapowiedział wzmocnienie Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Kijowie o kolejne osoby, tak aby na miejscu była wystarczająco duża obsada, mogąca wspierać naszych przedsiębiorców.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane