• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

South Stream środkiem nacisku na Rosję? Pomysł unijnego komisarza

South Stream środkiem nacisku na Rosję? Pomysł unijnego komisarza
Foto: Arch. TVN24 Foto: W czerwcu ma się rozpocząć budowa South Streamu, który ma przebiegać po dnie Morza Czarnego i dostarczać gaz z Rosji do Europy Środkowej i Południowej

Komisarz Unii Europejskiej ds. energii Guenther Oettinger uzależnił w wywiadzie dla niedzielnego wydania "Frankfurter Allgemeine Zeitung" realizację planów budowy przez Gazprom gazociągu South Stream od postawy politycznej Rosji w kryzysie na Ukrainie.

W rozmowach nie ma postępu, gdyż Rosja nie chce uznać unijnych przepisów dotyczących energii, a "kryzys na Ukrainie kładzie się cieniem na wszystkich sprawach" – powiedział Oettinger.

- Będziemy kontynuowali rozmowy wtedy, gdy partnerzy rosyjscy zaczną znów przestrzegać zasad prawa międzynarodowego i gdy będą gotowi do konstruktywnej współpracy w oparciu o nasze prawo energetyczne - wyjaśnił unijny komisarz w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

Rozmowy trwają

Polityk niemieckiej CDU przyznał, że rozmowy na szczeblu roboczym są kontynuowane. - W obecnej sytuacji, która przypomina wojnę domową we wschodniej Ukrainie i gdy Rosja odmawia uznania rządu w Kijowie, z pewnością nie dojdzie do politycznej finalizacji negocjacji - zastrzegł Oettinger.

W czerwcu ma się rozpocząć budowa South Streamu, który ma przebiegać po dnie Morza Czarnego i dostarczać gaz z Rosji do Europy Środkowej i Południowej. "FAS" zaznacza, że celem inwestora gazociągu - Gazpromu jest ominięcie Ukrainy jako kraju tranzytowego. Rosja od dawna ubiega się też o wyłączenie tego rurociągu spod unijnych regulacji antymonopolowych.

Tzw. trzeci pakiet energetyczny UE, który wszedł w życie w marcu 2011 roku, ma na celu przełamanie monopolistycznych praktyk przy dostawach surowców energetycznych na rynek unijny. Zakłada oddzielenie sprzedaży gazu od przesyłu, uzgadnianie taryf przesyłowych przez niezależnego operatora oraz zapewnienie dostępu większej liczbie operatorów do infrastruktury przesyłowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane