• rozwiń
  • WIG20 2319.71 -0.23%
  • WIG30 2662.64 -0.26%
  • WIG 59738.56 -0.33%
  • sWIG80 11584.37 -0.50%
  • mWIG40 4033.33 -0.77%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Soros: Nie sądziłem, że będzie aż tak źle...

Soros: Nie sądziłem, że będzie aż tak źle...
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: George Soros był jedną z niewielu osób na świecie, która przewidziała kryzys gospodarczy

George Soros należał do nielicznych, którzy przewidzieli kryzys światowej gospodarki. W wywiadzie dla telewizji CNBC finansista przedstawił swoje pomysły na wyjście z impasu, choć równocześnie przyznał, że tak dramatycznego rozwoju sytuacji sam się nie spodziewał. - Burza, która pojawiła się w systemie finansowym, rozprzestrzenia się z olbrzymią siłą - mówi Soros.

- W swoich przewidywaniach nie uwzględniłem, że globalny system finansowy praktycznie się załamie. A z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia - przyznaje George Soros. - To, że pozwolono, aby zbankrutował Lehman Brothers, radykalnie zmieniło bieg wydarzeń. System się załamał, a zapewnienie jego dalszego funkcjonowania wymagało pomocy z zewnątrz - dodaje finansista.

Jak tłumaczy, sytuacja na światowym rynku finansów jest nadal wyjątkowo trudna. - Burza, która pojawiła się w systemie finansowym, rozprzestrzenia się z olbrzymią siłą w sferze realnej - tłumaczy.

Jak uratować rozwijające się gospodarki?

Soros wskazuje także sposoby wyjścia z trudnej sytuacji.

- Zasadniczo sytuacja nie ulegnie zmianie, jeśli nie podejmiemy bardziej zasadniczych środków. Konieczne jest dokapitalizownie banków, reorganizacja rynku kredytów hipotecznych oraz zajęcie się globalnymi konsekwencjami kryzysu - wylicza.

- O tych sprawach w ogóle się nie dyskutuje, choć kryzys wywarł olbrzymi negatywny wpływ na gospodarki krajów rozwijajacych się. I coś trzeba z tym zrobić, bo w tych gospodarkach tkwi teraz źródło wielkich problemów - dodaje rozmówca CNBC.

Finansista i filantrop

George Soros - amerykański finansista - dał się poznać jako jeden najbardziej znanych spekulantów walutowych. Jest także filantropem i fundatorem Instytutu Społeczeństwa Otwartego, a także działajacej w Polsce Fundacji im. Stefana Batorego.

Był uczniem wybitnego filozofa Karla Poppera - piewcy koncepcji społeczeństwa otwartego i twórcy nurtu zwanego racjonalizmem krytycznym

Soros znany był także z ostrej krytyki polityki poprzedniego prezydenta USA George'a W. Busha.

eq/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane