• rozwiń

Sondaż: Polacy chcą obwodnicy w Dolinie Rospudy

Sondaż: Polacy chcą obwodnicy w Dolinie Rospudy
Foto: TVN24 Foto: Polacy popierają budowę obwodnicy w Dolinie Rospudy

Polacy popierają budowę obwodnicy w Dolinie Rospudy - wynika z sondażu CBOS. Co ciekawe: jednocześnie zgadzamy się zarówno z argumentami ekologów, jak i mieszkańców Augustowa.

Prawie 60 proc. ankietowanych Polaków opowiada się za budową obwodnicy w takiej wersji, przy której nie ucierpiałoby środowisko naturalne Doliny Rospudy. Wariant drogi, który w większym stopniu zagrażałby gatunkom chronionym na terenach doliny, popiera ponad jedna trzecia społeczeństwa (35 proc.). Tylko nieliczni (2 proc.) są zdania, że obwodnica Augustowa wcale nie powinna być wybudowana – ani w jednej, ani w drugiej wersji.

CBOS zapytał także ankietowanych o to, czy popierają protestujących ekologów, czy mieszkańców Augustowa. W tym celu ankieterzy zadali dwa odrębne pytania, uznając, że poparcie dla wystąpień jednej ze stron nie wyklucza akceptacji argumentów drugiej.

Prawie 2/3 ankietowanych (62 proc.) uważa, że protesty ekologów w sprawie obwodnicy są słuszne, w tym co siódmy pytany (14 proc.) wypowiada się w tej kwestii w sposób zdecydowany. Ponad 1/3 badanych (35 proc.) nie akceptuje działań obrońców przyrody, przy czym co dziewiąty (11 proc.) stanowczo się z nimi nie zgadza.

Równocześnie - jak wynika z sondażu CBOS - poparcie dla protestów mieszkańców Augustowa jest bardziej zdecydowane niż dla obrońców przyrody. Ponad 3/4 Polaków (77 proc.) wyraża opinię, iż mieszkańcy Augustowa, którzy domagają się szybkiego rozpoczęcia budowy drogi w zatwierdzonym wariancie, mają słuszność, a tylko co piąty (20 proc.) jest przeciwnego zdania.

Augustowianie uzyskują również wyraźnie częściej niż ekolodzy zdecydowane poparcie dla swoich argumentów (wyraziło je 35 proc. respondentów).


17-kilometrowa obwodnica Augustowa ma 500-metrową estakadą przecinać cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy. Według drogowców to jedyny i najlepszy sposób, by zrealizować inwestycję przez ciągnącą się przez Suwalszczyznę 100-kilometrową dolinę. Mieszkańcy Augustowa popierają budowę obwodnicy. Przeciw budowie drogi protestują ekolodzy. Wstrzymania prac domaga się także Komisja Europejska, która złożyła w tej sprawie wniosek do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Prace na spornym odcinku obwodnicy zostały wstrzymane w końcu lipca. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz firma Budimex Dromex, która jest wykonawcą drogi, ustalili zmianę harmonogramu prac budowlanych.

Badanie CBOS zrealizowano w dniach 3–6 sierpnia 2007 roku na liczącej 859 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane