• rozwiń
  • WIG20 2240.50 -0.37%
  • WIG30 2537.60 -0.45%
  • WIG 58955.13 -0.31%
  • sWIG80 11585.17 -0.05%
  • mWIG40 3774.10 -0.16%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:59

Dostosuj

Sondaż: Lekarze przepisują droższe leki

Sondaż: Lekarze przepisują droższe leki
Foto: TVN24.pl Foto: Polskie leki nie są gorsze od zagranicznych

Prawie połowa lekarzy nie rozmawia z pacjentami o cenie wypisywanych na receptę leków i o możliwości zastąpienia droższych preparatów tańszymi - wynika z badania PBS DGA. Powód? Niewiedza lekarzy.

Zdaniem prezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Cezarego Śledziowskiego, lekarze nie proponują pacjentom tańszych leków z powodu niewiedzy na ich temat. W Polsce brak jest zaleceń terapeutycznych, zawierających wykaz leków najbardziej skutecznych i jednocześnie racjonalnych kosztowo.

- W stosunku do 2005 roku dwukrotnie zwiększyła się liczba medyków odmawiających chorym wypisania leku tańszego o takim samym działaniu - podkreśla Śledziowski. Jego zdaniem jest to spowodowane brakiem odpowiedniej polityki lekowej państwa. - Ministerstwo Zdrowia od lat nie robi nic, aby dotrzeć do lekarzy i uświadomić im, że powinni leczyć skutecznie, ale jednocześnie tanio. Lekarze nie wiedzą, że tańsze, krajowe leki mogą z powodzeniem zastąpić droższe, oryginalne - tłumaczy prezes PZPPF.

Krajowe nie znaczy gorsze
Z badania wynika, że na przestrzeni siedmiu lat obserwowany jest trend pozytywnej zmiany opinii na temat leków krajowych. Odsetek osób, oceniających pozytywnie polskie zamienniki wzrósł z 77 proc. w 2001 roku do 91 proc. pod koniec roku ubiegłego.

Ministerstwo Zdrowia od lat nie robi nic, aby dotrzeć do lekarzy i uświadomić im, że powinni leczyć skutecznie, ale jednocześnie tanio. Lekarze nie wiedzą, że tańsze, krajowe leki mogą z powodzeniem zastąpić droższe, oryginalne

Ministerstwo Zdrowia od lat nie robi nic, aby dotrzeć do lekarzy

Większość respondentów (83 proc.) nie widzi różnic jakościowych pomiędzy lekiem oryginalnym a jego polskim odpowiednikiem, a 8 proc. uważa, że polskie leki mogą być nawet lepsze. Niemal co trzeci pacjent stwierdził, że w przypadku droższych leków płaci się za markę producenta.

Respondenci, z którymi lekarz nie rozmawiał o cenie leku, stosunkowo rzadko proszą o wypisanie leku tańszego. Robi tak jedynie 24 proc. A szkoda, bo w 2007 roku 75 proc. lekarzy spełniło prośbę pacjentów, którzy poprosili o zamianę leku.

Rośnie natomiast odsetek aptekarzy, którzy wychodzą z inicjatywą zamiany leków przez pacjentów - 36 proc. w roku 2007. Polacy jednak rzadko sami pytają w aptekach o możliwość zamiany leków.

Badanie opinii publicznej przeprowadzone zostało w dniach 26-28 października 2007 r. przez agencję badawczą PBS DGA na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Respondentami była reprezentatywna próba 1048 dorosłych Polaków.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane