• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Solidarność" skarży pomostówki do Trybunału

"Solidarność" skarży pomostówki do Trybunału
Foto: sxc.hu Foto: Według związku praca w hałasie też powinna uprawniać do pomostówki

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" zdecydowała, że skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek ws. zbadania zgodności z Konstytucją niektórych przepisów ustawy o emeryturach pomostowych. Kwestionuje uzależnienie prawa do pomostówek od daty rozpoczęcia pracy oraz pominięcie wśród uprawnionych tych, którzy pracują w hałasie.

Za niezgodne z konstytucją związek uznaje "pominięcie w wykazie szczególnych warunków prac wykonywanych w warunkach występowania hałasu, wykonywania poza pomieszczeniami zamkniętymi oraz pracy zmianowej nocnej". Jak uzasadniają związkowcy, takie prace wcześniej eksperci medycyny [racy uznawali za "wykonywane w warunkach szczególnych".

Władze "S" za niezgodne z konstytucją uznają także "przyznanie prawa do emerytur pomostowych wyłącznie pracownikom, którzy wykonywali prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r.

Zdaniem "S" różnicowanie prawa do emerytury w zależności od daty rozpoczęcia pracy nie ma uzasadnienia "w jakichkolwiek przekonywujących argumentach".

Władze "S" upoważniły szefa związku Janusza Śniadka i jego zastępcę Macieja Jankowskiego do reprezentowania KK "S" w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym w tej sprawie. Wniosek ma być wysłany do TK jeszcze w tym tygodniu.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane